Водоспад Учан-Су

Історія

Водоспад Учан-Су (загальний вигляд) Водоспад Учан-Су

Поблизу Ялти на одному з вертикальних стрімких схилів гори Ай-Петрі в повінь (танення снігів, рясні опади) зриває вниз з дев’яносто восьми метрової висоти свої води річка Учан-Су.

Офіційно однойменний річці водоспад був визнаний за природне надбання в 1947 році, коли йому було присвоєно статус заповідника, а в 1973-му – його територія увійшла до складу Ялтинського горно-лісового заповідника.

Архітектура

Води річки Учан-Су, що беруть початок у самого краю Ай-Петрінської яйли (плато на висоті від 600 м до 1300 м над рівнем моря), омивають, до впадання у Чорне море, ділянку головної гряди Кримських гір протяжністю сім кілометрів, причому останні кілометри проходять по західній частині Ялти.

Підніжжя водоспаду Учан-Су Підніжжя Учан-Су

Однойменний двохкаскадний водоспад, що знаходиться у двох кілометрах від витоку річки, починається на висоті 390 м над рівнем моря. Зриваючись вниз, води Учан-Су обрушуються на кам’яне підніжжя з витратою в 50 л/с (у середньорічному обчисленні).

В особливо морозні зимові місяці водоспад перетворюється на величезний сталактит, за яким, замерзаючи в гонці між собою, збігають краплі кришталево чистої води.

А влітку Учан-Су більше схожий на гірську гряду, зрошувану дрібними крапельками роси, що нехотя перетікають з каменя на камінь. Часом, в особливо спекотні місяці, водоспад зовсім пересихає, немов розтанувши під палючими сонячними променями.

Тільки в період рясного танення снігу або тривалих дощів можна відчути всю міць цього дива природи: його гул, розноситься на кілометри по окрузі, змушуючи дрібно вібрувати навіть скелі в такт стрімкого потоку, а краплі летять з обриву з такою швидкістю, що у польоті, навіть, минуть природний межкаскадний майданчик.

Пам’ятки

Білоголовий сип на Учан-Су Білоголовий сип Учан-Су

Крім природної краси водоспаду Учан-Су і гірського ландшафту, що його оточує, на природному майданчику між першим і другим каскадами розташовано білу кубічну споруду, що є водозабірною станцією, яка через Могабінське водосховище постачає живлющу вологу до Ялти.

Непрезентабельна будівля станції прикрашена статуєю орла, а може бути білоголового сипа, який, наслідуя своїм родичам по племені, грізно сидить на кам’яному постаменті пильно виглядаючи здобич.

Посилання

Як дістатися

Автотранспортом по трасі М18 (Е105) (Севастополь – Ялта – Сімферополь) до повороту в північному напрямку на водоспад Учан-Су.

Громадським транспортом з Ялти – маршрутне таксі № 30 з автовокзалу до кінцевої зупинки «Водоспад Учан-Су».

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Водоспад Учан-Су на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram