Замок в Старому Селі

Історія

Східний фасад Старосельського замку Східний фасад замку в Старому Селі

Львів – місто протягом століть зберігали домінантне становище в прилеглих землях Галичини. Від його благоденства залежала доля всього краю. Саме тому обороноздатності Львова володарі краю приділяли першорядне значення, зводячи на підступах до міста невеликі дозорні фортеці, до числа яких належить і замок в Старому Селі.

Початковий замок в долині річки Давидівка, побудований в 1448 році для захисту від нападок з боку Волошського шляху (Придунайське напрямок), був зовсім не схожий на нинішнього гіганта: його площа значно поступалася нинішній, та й стіни були дерев’яними, що і послужило причиною його падіння під час чергового татарського набігу в кінці XV століття.

Фігурний аттик Східної вежі Старосельського замку Аттик Східної вежі замку в Старому Селі

Відродження твердині, вже в камені, послідувало через століття (1584 – 1589) під патронатом родини Острозьких за проектом Амброзія Прихільного, яким ці землі дісталися в якості приданого дочки великого гетьмана коронного Софії Тарновської (1534 – 1570).

А спустяеще п’ятдесят років (в 1642 році) в Старому Селі, що знаходиться вже у власності Владислава Домініка Заславського-Острозького (1618 – 1656) – правнука Софії, був закладений новий замок, якому, проте не судилося стати перепоною на шляху ворога – його ще недобудовані стіни в 1648 році були стерті з лиця землі козацькими військами Богдана Хмельницького (1595 – 1657).

Але ідея про власну резиденції в Старому Селі не залишила князя Владислава, і через рік роботи з будівництва більшою територією і більш захищеною твердині були відновлені.

Південна фортечна стіна Старосельського замку Південна фортечна стіна замку в Старому Селі

Нова магнатська резиденція вийшла на славу, адже її стіни змогли протистояти головній грозі земель Речі Посполитої (1434 – 1793) – турецько-татарським спустошливих набігів (1654 – козацько-татарське військо не змогло взяти твердиню, а в 1672 – замок витримав облогу турків). І в наступні роки твердиня виправдала свій високий статус неодноразово витримавши облогу і вистоявши в боях.

Під час Північної війни (1700 – 1721) модернізовані і укріплені стіни фортеці в Старому Селі, на той момент належала Адаму Миколі Сенявському (1666 – 1726), стали на захист родового арсеналу Сенявських, який був переміщений зі Львова напередодні наближення лінії фронту.

Галерея Східного корпусу Старосельського замку Галерея Східного корпусу замку в Старому Селі

Поступовий занепад замку починається з 1731 року, коли його власниками стають спочатку Чарторийські, потім – Потоцькі (з 1809 року) – багаті польські магнатські роду, які володіли великими земляними наділами, які, однак, мало були зацікавлені в підтримці колишньої родової резиденції в гідному її високого статусу стані. Тому велика замкова територія в Старому Селі починає використовуватися в комерційних цілях: спочатку тут були влаштовані склади, потім винокурня, а в завершенні кар’єри – пивоварня, кошти від якої тим не менш зовсім не спрямовувалися на ремонт фортечних споруд.

Підсумком руйнівного господарювання стає поступове ветшаніе замку в Старому Селі і період занепаду, що розтягся на два століття, не дивлячись на вжиті з 70-х років ХХ століття спроби його реконструкції.

Архітектура

Головні ворота Старосельського замку Головні ворота замку в Старому Селі

Не дивлячись на двохсотрічне запустіння замок в Старому Селі, площею близько 2 га, зумів зберегти практично весь периметр кріпосних стін протяжністю в півкілометра здебільшого за рахунок монументальності їх конструкції з каменю і цегли – висота до 16 м і товщина до 2 м.

Спочатку твердиня, споруджена в середині XVII століття, в платі представляла собою п’ятикутник, що наближався до трикутника, з вежами по кутах (збереглося три з шести) і численними житлово-господарськими будівлями (вціліли лише південний і східний корпуси) з в’їзною брамою в центрі найдовшої (175 м) південної стіни.

Східна башта Старосельського замку (вид зсередини) Східна башта Старосельського замку (вид зсередини)

Відмінною рисою червоноцегляні кріпосних стін з трьома рядами бійниць (для далекого, середнього і ближнього бою) є увінчує аттик з глухою аркадою висотою 5,8 м, що йде уздовж всього периметра стін (включаючи вежі).

Особливою принади і легкості форм замку в Старому Селі зраджують білокам’яний ренесансний аттик обрамлення веж, підноситься над рівнем їх стін, з пишними обелісками та валютами, різьбленими вазами і списами. Хоча цих вишуканих прикрас рік від року стає все менше – невблаганний час дає про себе знати, і без консервації об’єкта їхнє зображення незабаром можна буде побачити лише на вицвілих старих фото.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, Львівська обл., Пустомитівський район, с. Старе Село.

Посилання

Як дістатися

Вид Старосельського замку з залізничної станції Вид замку в Старому Селі із залізничної станції

Автотранспортом по трасі Н 09 (Мукачево – Івано-Франківськ – Рогатин-Львів (через Рахів)) до повороту в південному напрямку на Старе Село (18 км від Львова) був вздовж залізничних шляхів в південному напрямку. Замок знаходиться навпроти залізничної станції Старе Село.

Залізничним транспортом до станції Старе Село зі Львова. Замок знаходиться навпроти залізничної станції Старе Село.

Маршрутним таксі зі Львова в напрямку Івано-Франківська до повороту Старе Село (до села пішки близько 2 км), потім вздовж залізничних шляхів в південному напрямку. Замок знаходиться навпроти залізничної станції Старе Село.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Замок в Старому Селі на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram