Історія
На вершині серця Меморіального комплексу Малахів курган в переддень святкування сорокової річниці Радянської Армії і Військово-Морського Флоту СРСР у 1958 році було запалено факел вічного вогню пам’яті полеглих при захисті Севастополя воїнів. Честь ця була надана Герою Радянського Союзу адміралу Філіпу Сергійовичу Октябрьському (1899 – 1969), який в період Другої оборони міста (1941 – 1942) обіймав посаду командувача Севастопольського району.
Однак символ, який повинен був бути вічним, як пам’ять, через чверть століття згас, хоча ще п’ять років у дні пам’ятних дат знову запалюв серця спогадами про передчасну героїчну кончину тисяч життів, покладених на вівтар честолюбних планів агресора, який вирішив підкорити їх рідну землю. Однак і ці короткочасні проблиски зникли – в 1989 пам’ятник демонтували.
Відродження меморіальної реліквії за проектом архітектора Георгія Саркісовича Григорьянца на центральній площі Малахового кургану відбулося в урочистій обстановки лише через два десятки років напередодні святкування шістдесят п’ятої річниці Великої Перемоги (7 травня 2009 року), і вже в якості зберігача пам’ятника усіх воїнів, які склали свою голову за Севастополь.
Архітектура
У нинішньому вигляді Вічний вогонь пам’яті полеглих захисників Севастополя являє собою металеву чотириметрову колону, повиту двома лавровими гілками – символами двох самих трагічних і героїчних моментів міської історії, яка підноситься в центрі круглої майданчика перед Малаховою вежею на вершині кургану.
Підставою їй служить квадратна в плані облицьована гранітом тумба на стилобаті трирівневого круглого сходового п’єдесталу, на гранях якої відображені пам’ятні дати в героїчній історії міста: Першої оборони – 1854 – 1855, Другий оборони і звільнення – 1941 – 1944 і дата відродження пам’ятника – 7 травня 2009 року.
Додаткова інформація
Адреса: Україна, АР Крим, м. Севастополь, вул. Героїв Севастополя, Меморіальний комплекс «Малахів курган», площа перед Малаховою вежею.
Як дістатися
Автотранспортом по трасі Е105 (М26) (Харків – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Мелітополь – Джанкой – Сімферополь – Севастополь) або (М18) (Сімферополь – Ялта – Севастополь), потім поворот в місті на вулицю Генерала Мельникова, по якій слідувати до вулиці Героїв Севастополя.
Громадським транспортом до Севастополя (залізничний, авто – вокзали). Потім міським громадським транспортом по вул. Героїв Севастополя до зупинки «Малахів курган».