Вічний вогонь на Малаховому кургані

Історія

На вершині серця Меморіального комплексу Малахів курган в переддень святкування сорокової річниці Радянської Армії і Військово-Морського Флоту СРСР у 1958 році було запалено факел вічного вогню пам’яті полеглих при захисті Севастополя воїнів. Честь ця була надана Герою Радянського Союзу адміралу Філіпу Сергійовичу Октябрьському (1899 – 1969), який в період Другої оборони міста (1941 – 1942) обіймав посаду командувача Севастопольського району.

Вічний вогонь на Малаховому кургані Севастополя
Вічний вогонь на Малаховому кургані

Однак символ, який повинен був бути вічним, як пам’ять, через чверть століття згас, хоча ще п’ять років у дні пам’ятних дат знову запалюв серця спогадами про передчасну героїчну кончину тисяч життів, покладених на вівтар честолюбних планів агресора, який вирішив підкорити їх рідну землю. Однак і ці короткочасні проблиски зникли – в 1989 пам’ятник демонтували.

Відродження меморіальної реліквії за проектом архітектора Георгія Саркісовича Григорьянца на центральній площі Малахового кургану відбулося в урочистій обстановки лише через два десятки років напередодні святкування шістдесят п’ятої річниці Великої Перемоги (7 травня 2009 року), і вже в якості зберігача пам’ятника усіх воїнів, які склали свою голову за Севастополь.

Архітектура

У нинішньому вигляді Вічний вогонь пам’яті полеглих захисників Севастополя являє собою металеву чотириметрову колону, повиту двома лавровими гілками – символами двох самих трагічних і героїчних моментів міської історії, яка підноситься в центрі круглої майданчика перед Малаховою вежею на вершині кургану.

Підставою їй служить квадратна в плані облицьована гранітом тумба на стилобаті трирівневого круглого сходового п’єдесталу, на гранях якої відображені пам’ятні дати в героїчній історії міста: Першої оборони – 1854 – 1855, Другий оборони і звільнення – 1941 – 1944 і дата відродження пам’ятника – 7 травня 2009 року.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, АР Крим, м. Севастополь, вул. Героїв Севастополя, Меморіальний комплекс «Малахів курган», площа перед Малаховою вежею.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е105 (М26) (Харків – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Мелітополь – Джанкой – Сімферополь – Севастополь) або (М18) (Сімферополь – Ялта – Севастополь), потім поворот в місті на вулицю Генерала Мельникова, по якій слідувати до вулиці Героїв Севастополя.

Громадським транспортом до Севастополя (залізничний, авто – вокзали). Потім міським громадським транспортом по вул. Героїв Севастополя до зупинки «Малахів курган».

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Вічний вогонь на Малаховому кургані на мапі

Обговорити статтю в спільноті