Пам'ятні знаки батарей Малахова кургану

Історія

Шість тисяч матросів і офіцерів, солдатів і простих обивателів були творцями того, що на цілий рік затримало коаліційні війська і дало шанс на майбутнє відродження Севастополя – оборонних об‘єктів, покликаних захистити порт від атак з моря.

Пам'ятна табличка на місці Батареї на гласиса Малахова кургану в Севастополі Пам'ятна табличка на місці Батареї на гласиса Малахова кургану

Початок військової інтервенції на Кримському півострові і невтішні підсумки Альмінського бою 8 вересня 1854 року перевели нарешті плани 1837 року по спорудженню фортифікаційних об‘єктів для захисту головної військово-морської бази Чорноморського флоту Російської імперії з паперу в стадію практичного втілення. Головну ж увагу було приділено захисту найвищої точки Корабельної сторони і серцю оборони – Малаховому кургану, де в лічені місяці з‘явилися дев‘ять батарей і незліченна безліч допоміжних споруд.

Саме на долю батарей Львова, Протиштурмової, Житкова, Станіславського, № 127, Сенявіна, Никифорова, Панфілова та на гласисі випало захищати саму бажану для супротивника точку, яка в період Кримської війни 1854 – 1855 років служила клюем до міста, але ціна була висока – практично жодна з них не вціліла в пожарищі військових дій.

Лише більш сторіччя потому в рамках створення меморіального комплексу за проектом Адольфа Львовича Шеффера (1924 -) на місці, де колись протистояли ворогові батареї, з‘явилися пам‘ятні таблички на невисоких постаментах-стилізованих стінах, що відтворюють візуальну картину колишньої могутності укріплення.

Архітектура

Підковоподібне укріплення Малахового кургану, оточене ровом із зовнішнього боку, знаходилося під вогневої захистом дев‘яти батарей, які перебували безпосередньо на його схилі: батарея Львова захищала підступи до кургану з боку моря, батареї Житкова та Панфілова захищали середню частину, інші ж були зосереджені навколо серця оборони – Малахової вежі. Зараз на їх місці підносяться невисокі стіни з необробленого місцевого каменю з бронзовими пам‘ятними знаками найменувань вогневих севастопольських захисників.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, АР Крим, м. Севастополь, вул. Героїв Севастополя, Філія Національного музею оборони і звільнення Севастополя “Малахів курган”.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е105 (М26) (Харків – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Мелітополь – Джанкой – Сімферополь – Севастополь) або (М18) (Сімферополь – Ялта – Севастополь) на кільці біля Балаклавського шосе повернути в бік міста (вул. Генерала Мельникова, що переходить у вул. Багрія), по якій слідувати до вулиці Героїв Севастополя (правий поворот).

Громадським транспортом до Севастополя (залізничний, авто – вокзали), від яких в сторону Корабельної сторони громадським транспортом по вул. Героїв Севастополя до зупинки “Малахів курган”.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Малахів курган на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram