Історія
Український військово-морський флот, яким би він не був за оцінками сучасників та нащадків, все ж офіційно існує як самостійне відомство в підпорядкуванні головнокомандуючого збройними силами держави. Тому увічнення пам’яті його створення – одна з важливих віх на шляху його становлення. А пам’ятник на перехресті епохальних шляхів Севастополя (Матроського бульвару, скверу Меморіалу захисників Севастополя і Приморського бульвару) – не випадковий вибір долі.
Дата заснування українських військово-морських сил в реалізації проекту увічнення її пам’яті найбільш спірний момент – адже були і Українська народна республіка, і Українська Держава, і Запорізька Січ, і Київська Русь, флот яких з формальної точки зору відносився до військово-морських сил. Крім того, як підрозділ український флот отримав незалежне командування і самостійність лише під кінець 1997-го, перебуваючи до цього моменту в спільному управлінні з російською стороною, так як був відсутній документально підтверджений поділ колишньої власності Чорноморського флоту СРСР між двома державами.
Не дивлячись на всі протести скептиків, 1 вересня 2002 відбулося офіційне відкриття скромного пам’ятного знаку, який за припущенням влади повинен замінити повномасштабний пам’ятник, на честь десятої річниці створення військово-морських сил України, який веде свій відлік з моменту підняття 21 липня 1992 прапора незалежної країни першим кораблем флоту СКР-112.
Однак, і після його відкриття пристрасті не вляглися – двічі в 2008 році пам’ятний знак біля підніжжя Севастополя піддавався нападу вандалів, що обливали його фарбою. І, тим не менш, відновлений у колишньому вигляді він і нині зберігає пам’ять про тих, хто покликаний захищати спокій і мир водних рубежів держави.
Архітектура
Створений у підніжжя Матроського бульвару пам’ятний знак на честь 10-річча створення Військово-морського флоту України являє собою гранітний камінь півтораметрової висоти, якому додані риси природних зламів з табличкою чорного мармуру з пам’ятним написом і датою його відкриття.
Додаткова інформація
Місце розташування: Україна, АР Крим, м. Севастополь, Матроський бульвар / Приморський бульвар.
Як дістатися
Автотранспортом по трасі Е105 (М26) (Харків – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Мелітополь – Джанкой – Сімферополь – Севастополь) або (М18) (Сімферополь – Ялта – Севастополь). Містом – проспект Генерала Острякова – вул. Маршала Бірюзова— вул. Миколи Музики – вул. 4-го бастіону, вул. Леніна до скверу Меморіалу захисників Севастополя, який бере свій початок біля пам’ятника 10-річчя створення українських ВМС.
Громадським транспортом до севастопольських залізничного або авто – вокзалів. Потім в бік центру міста до зупинки «площа Нахімова».