Бібліотека Толстого в Севастополі

Історія

Севастопольська Бібліотека ім. Л.Н. Толстого Бібліотека ім. Л.Н. Толстого в Севастополі

Колись щабель в ієрархії міст визначалася кількістю розташованих на його просторах бібліотек і театрів. Севастополь у цьому списку займав на початок ХХ століття місце недалеко від його вершини як осередок прогресивної думки морського воїнства Чорноморського флоту.

Так народження нового століття (1901 рік) подарувало місту ще одну бібліотеку на цей раз громадську з мінімальною абонементної платою, фонд якої був створений з фоліантів піднесених в дар. Будівля її знаходилося в історичному центрі на перетині вулиць, що носять нині назви Великої Морської і Людмили Павличенко.

Барельєфи класиків російської літератури на будівлі севастопольської центральної бібліотеки Барельєфи класиків російської літератури

Бурхливі роки Громадянської війни (1917 – 1923) не могли не відбитися на роботі сховища накопичених людством знань на аркушах під тугою обкладинкою – так воно було закрите, а більшість книг розчинилися в пучині часу. Однак епоха його відродження на руїнах колишньої величі не змусила себе чекати, і, вже в якості Центральної міської бібліотеки, в 1920 році відбулося відкриття для широкої публіки оновлених фондів.

Популярність новоствореної бібліотеки з фондом в двадцять тисяч примірників книг була настільки велика, а рівень професіоналізму персоналу настільки високий, що вже через дванадцять років (1932 рік) їй була довірена функція методичного курирування інших закладів цього типу в Севастополі, яке, до речі сказати, вона виконує і понині.

Центральний вхід севастопольської центральної бібліотеки ім. Л.Н. Толстого Центральний вхід севастопольської бібліотеки ім. Л.Н. Толстого

Другий раз, і на цей раз повністю, всі бібліотечне надбання було знищено в роки Другої світової (1939 – 1945), коли в запалі пожежі було звернено на попіл саму будівлю Центральної міської бібліотеки.

У післявоєнні роки новим притулком джерела знань стають підвали Музею Чорноморського флоту, де зібрана знов по крупицях колекція фоліантів зберігається аж до початку 50 – х років ХХ століття, поки в 1953 році неподалік (на площі Ушакова) спеціально для неї не було вибудовано спеціальний будинок за проектом архітектора М. Ушакової.

Оновлена бібліотека отримала ім’я видатного російського письменника Льва Миколайовича Толстого (1828 – 1910), якого доля міцно пов’язала з Севастополем за 349 днів оборони під час Кримської війни 1853 – 1856 років.

Напрацьовані роками досвід та потенціал її не пропали дарма, і в 1971 році на базі бібліотеки ім. Толстого була проведена централізація всіх міських закладів подібного напрямку (за винятком дитячих) загальним числом двадцять два, а ще через три роки до них приєдналися дев’ятнадцять з прилеглих до міста територій.

Нині центральне книгосховище Севастополя, освоюючи нові інформаційні технології і постійно поповнюючи свої фонди, є одним з найпопулярніших в місті, яке кожного року злучає в захоплюючий світ читання все більше нових прихильників.

Архітектура

Північно-східний фасад бібліотеки ім. Л.Н. Толстого в Севастополі Північно-східний фасад бібліотеки ім. Л.Н. Толстого

Бібліотечна будівля на площі Ушакова площею тисяча п’ятсот шістдесят метрів являє собою приклад органічно вписаною в історично сформований міський ландшафт архітектурної одиниці з її асиметричністю в два поверхи і круглою вежею над головним входом, просторою критою заскленою терасою другого поверху і напівкруглої ротондою центрального фасаду.

Літературну спрямованість його вдало підкреслюють бюсти російських класиків в антуражі руста першого ярусу, галереї колон тосканського ордера бічного фасаду, аркади біля дерев’яних різьблених дверей, ліпного оздоблення наличників прямокутних вікон в арочних нішах і ажурного вінчального карниза.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, АР Крим, м. Севастополь, вул. Леніна, 51.

Тел.: (0692) 54-47-33.

Офіційний сайт: www.sevtolib.iuf.net

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е105 (М26) (Орел – Харків – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Мелітополь – Джанкой – Сімферополь – Севастополь) або (М18) (Сімферополь – Ялта – Севастополь). По місту (після повороту з Балаклавського шосе) прямувати пр. Генерала Острякова – вул. Маршала Бірюзова – вул. Миколи Музики – вул. 4-го бастіону. На площі Ушакова поворот в бік вулиці Леніна. Перша будівля праворуч – севастопольська центральна бібліотека ім. Толстого.

Громадським транспортом до залізничного або авто вокзалу Севастополя. Потім тролейбусом / автобусом до пл. Ушакова, де знаходиться бібліотечна будівля.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Бібліотека ім. Л.М. Толстого на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram