Матроський клуб

Історія

Севастопольський Матроський клуб Матроський клуб Севастополя

Дозвілля, як одна з головних складових життя військового, завжди займала на Чорноморському флоті важливу роль як засіб згуртування і моральної підтримки колективу. Наочним же підтвердженням цього є високий шпиль і колонний портик однієї з міських домінант на севастопольській площі Ушакова під назвою Морський клуб.

Історія його веде свій відлік від дати першої постановки під назвою “Паризька комуна”, створеного в 1932 році згідно наказу наркома з військових і морських справ Клемента Єфремовича Ворошилова (1881 – 1869) театру Чорноморського флоту. З тих пір вже стали традицією збори представники військової севастопольської інтелігенції на його творчих концертах і постановках.

Загартування мужності під час Другої світової (1939 – 1945) провела трупу драматичного театру Чорноморського флоту крізь поля битв від рідного міста аж до Болгарії, коли в короткі хвилини затишшя між боями їх концерти і постановки (загальним числом більше двох тисяч трьохсот) служили тими небагатьма радісними моментами в житті солдатів, які дозволяли відволіктися від жахів війни.

Шпиль Матроського клубу Севастополя Шпиль Матроського клубу

У післявоєнні мирні роки трупа театру, що знайшла тимчасовий притулок у Будинку офіцерів Чорноморського флоту, з кожним роком розширювала свій репертуар, знаходячи широке визнання у севастопольській публіки.

А в 1954 році у драматичного театру з‘явилася своя будівля під назвою “Матроський клуб”, дах якого він ділив з численними творчими колективами та об‘єднаннями творчої інтелігенції флоту і представниками їхніх родин, як основного місця проведення вільного від служби дозвілля.

Новаторством, а вірніше поверненням до давніх традицій, стає початок в 1982 році виступів Драматичного театру Чорноморського флоту, якому трьома роками раніше було привласнено ім‘я драматурга Бориса Андрійовича Лавреньова (1891 – 1959), на підмостках стародавнього Херсонеса прямо під відкритим небом постановкою п‘єси “І сміх, і сльози Херсонеса”.

Не втратив своєї актуальності Матроський клуб і на порозі нового тисячоліття, коли його стіни, як і раніше, є улюбленим місцем відпочинку військової творчої еліти і їх сімей – тут все так само дає свої вистави театр ім. Лаврентьєва, працюють творчі колективи різних напрямків для підростаючого покоління і проводить свої репетиції Ансамбль пісні і танцю Чорноморського флоту Росії.

Архітектура

Західний фасад севастопольського Матроського клубу Західний фасад Матроського клубу

Будівля Матроського клубу на площі Ушакова з глядацьким залом на п‘ятсот вісімдесят місць було побудовано за проектом архітекторів Н. Богданова і Л. Кірєєва в рамках реалізації проекту по організації дозвілля моряків Чорноморського флоту як одна з домінант західного берега Південної бухти Севастополя. Його обсяг, що варіюється від двох до трьох ярусів через специфічних особливостей рельєфу, спрямований вгору по засобам вежі-надбудови з годинником у північно-східній частині.

Споруді, витриманої в стилі сталінського ампіру, притаманні всі його відмінні риси – тут і пополуротонда з колонами по периметру, і високий шпиль баштової надбудови, і колонний портик іонічного ордера другого ярусу, і балюстрада над верхнім ярусом, і масивні ліпні елементи, і об‘ємні арочних прорізів вікон та дверей, і ажурний антаблемент, які гармонійно вписані в основний асиметричний обсяг будинку.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, АР Крим, м. Севастополь, пл. Ушакова, 1.

Тел.: (0692) 54-33-95, 54-00-79, 54-06-56, 54-00-79.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е105 (М26) (Орел – Харків – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Мелітополь – Джанкой – Сімферополь – Севастополь) або (М18) (Сімферополь – Ялта – Севастополь) до Ялтинського кільця. Далі слідувати: Балаклавське шосе – пр. Генерала Острякова – вул. Маршала Бірюзова – вул. Миколи Музики – вул. 4-го бастіону, яка завершується на площі Ушакова, де знаходиться будівля Матроського клубу.

Громадським транспортом до севастопольських з/д або авто – вокзалів, потім міським транспортом до площі Ушакова.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Матроський клуб на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram