Мечеть Тахтали-Джамі в Бахчисараї

Історія

Мечеть Тахтали-Джамі в Бахчисараї Мечеть Тахтали-Джамі

Рубіж XVII та ХVIII століть. Крим. Криза управлінської влади, коли карта півострова активно розігрувалася різними партіями при дворі османського султана. Нестабільність політична, яка викликала невпевненість у завтрашньому дні, поступово призводить до занепаду релігії і загострення фінансової обстановки (через зростання ризиків торгівля йде на спад)…

І серед цієї важкої політико-економічної ситуації при нестабільності на рубежах держави для підтримки духовності та віри на столичній бахчисарайській землі всього в декількох кроках від ханської резиденції на річці Чурук-Су в 1707 році з‘явилася нова мечеть, що отримала ім‘я Тахтали-Джамі завдяки застосуванню змішаної технології при її зведенні.

Використовуваний за своїм прямим призначенням храм послідовників пророка Мухаммеда пережив і численних ставлеників Константинополя – правителів півострова, і кінец Кримського ханства, і зміну вірноподданства на російське, і Кримську війну.

Після всіх цих минулих десятиліть мечеть поступово втрачає свою минулу красу, для повернення якої віруючими приходу Осман-Ага в 1885 році власними силами був здійснений ремонт (хоч і без відповідного дозволу губернського керівницьтва), в ході чого кам‘яне покриття підлоги замінив дерев‘яний настил, а віконні і дверні отвори було збільшено з доданням арочного завершення для поліпшення освітленості внутрішнього простору, чотири ж розетки, що раніше прикрашали портал центрального входу, були поміщені на узбіччі біля її ганку.

Мінарет бахчисарайської мечеті Тахтали-Джамі Мінарет мечеті Тахтали-Джамі в Бахчисараї

Припинилося милостиве існування Тахтали-Джамі в 1923 році, коли, як і багато її сестер по нещастю, вона впала під безжальним ударом війни під прапором атеїзму – храм було закрито, а його приміщення – віддані для використання під господарські потреби.

Лише зрідка підтримувана від повного руйнування дрібними ремонтами мечеть на головній вулиці Бахчисарая ледь-ледь жила аж до 1979 року, коли в числі інших пам‘ятників архітектури її було взяло на облік держави з визнанням Кримським обласною радою п‘ятдесятиметрової охоронюваної зони відторгнення навколо.

І тільки на початку 1990-х років у ці стіни повернувся оплот віри, коли будівля була віддана в розпорядження мусульманської громади і тут відновилися богослужіння, які проходять і донині (якщо не не брати до уваги незначної перерви в кінці 2008 – початку 2009 років, коли за нез‘ясованих причин двері Тахтали-Джамі були зачинені для п‘ятикратного намазу).

Архітектура

Викладена з тесаного каменю-вапняку з дерев‘яною зв‘язкою основна будівля бахчисарайської мечеті, зведена під кутом до основної лінії забудови головної вулиці міста з орієнтацією по сторонах світу, носить на собі сліди зального планування з зовнішньою широкою критою терасою, що служить сполучною ланкою з внутрішнім двориком.

Його основний периметр, перекритий чотирьохскатним черепичним дахом, облицьований тесаним каменем порядкової кладки з чергуванням вузького і широкого рядів. Зовнішньою ж прикрасою стін служать розтесані напівциркульні (у східній частині – прямокутні) віконні прорізи і різьблена плита з датою споруди.

Високий шестнадцатігранний шпиль мечеті Тахтали-Джамі з ажурним балкончиком під шатровим дахом, що примикає до північного заходу, так само складний з обробленого вапняку місцевої породи.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, АР Крим, м. Бахчисарай, вул. Рози Люксембург, 7.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Н06 (Севастополь – Бахчисарай – Сімферополь) або Т0117 (Бахчисарай – Ялта), а потім уздовж центральної вулиці Леніна, що переходить у вул. Рози Люксембург, повз Ханський палац до мечеті.

Громадським транспортом – маршрутними таксі з Сімферополя, Севастополя, Ялти, що їде через Бахчисарай, до міста, а потім головною вулицею (Леніна, а потім Рози Люксембург) до Тахтали-Джамі.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Мечеть Тахтали-Джамі на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram