Водолікарня Гіналі

Історія

Центральний фасад колишньої балаклавської водолікарні К.С. Гіналі Центральний фасад водолікарні К.С. Гіналі в Балаклаві

Друга половина XIX століття, коли Крим офіційно прийняв російське підданство, відшуміли гуркоти пов‘язаних з цим фактом турецьких воєн і на землю півострова прийшов відносний спокій, стала епохою справжнього розквіту Криму, коли все нові знов відкриванні його природні цілющі властивості привертали до нього увагу високопосадовців – володарів імперії, зводячи в ранг всеросійської здравниці – одна за однією з‘являються аристократичні резиденції, а в слід за ними і середній клас потягнувся до благодатних берегів.

Нова ж ера розквіту Балаклави, як крупного курортно-оздоровчого центру не в останню чергу пов‘язана з ім‘ям доктора Россоловського, дослідження місцевих грязей (засухи) проведені в 1882 році якого з переконливістю довели їх цілющий вплив на організм людини (лікування шкірних захворювань і артритів) та поклали початок формуванню лікувальної інфраструктури міста, а унікальні природні дані бухти (мінімальне хвилювання, захищеність від вітрів, відносна ізольованість від зовнішнього світу, багатий мінеральний склад води) лише посприяли в цьому.

Так вже в 1888 році на східному березі петлі Балаклавської затоки з‘являється грязелікарня Казимира Олександровича Скірмунта, а поруч через невеликий проміжок часу місцевим підприємцем, а за сумісництвом міським головою, Костянтином Спиридонович Гіналі побудовано на набережній купальні.

Головний вхід до водолікарні К.С. Гіналі Балаклави Головний вхід балаклавської водолікарні К.С. Гіналі

Ефект же від використання місцевих морських вод багатих хлористими натрієм, калієм і магнієм, сірчано-кислими і двовуглекислими вапняками та магнезією, загальна тверда частина яких становить п‘ятнадцять з половиною частин на тисячу одиниць морської води, які до того ж постійно знаходяться у вигляді суспензії завдяки прибою, виявився настільки великий, що вже в 1906 році поряд з будівлею грязе-лікарні і купальнями тим же К.С. Гіналі споруджується двенадцатимістна водолікарня. Цьому немало посприяло підтвердження результатами досліджень їх лікувальних властивостей професором фізіології одеського Новоросійського університету Броніславом Фортунатовічем Вериго (1860 – 1825).

У новому оздоровчому закладі надавався повний спектр послуг для бажаючих поправити своє здоров‘я чудодійною силою чорноморської води (від обтирань до соляних ванн), від яких в сезон не було відбою з урахуванням, що Балаклава приваблювала своєю відносною ізольованістю від міської суєти, притаманної іншим туристичну меккам півострова, певну категорію відпочиваючих, які віддавали перевагу затишку і усамітненню.

З приходом же в Росії до влади Рад, будівля водолікарні Гіналі (у числі іншого приватного майна), так і не дізнавшись реставрації, була експропрійована на користь держави і з часом пристосована під потреби морського братства – на підставі комплексу влаштували рятувальну станцію, клуб рибалок, тут же розташувалися і пов‘язані з ними організації, які й донині оселяють цей невеликий будинок на березі балаклавської набережної біля підніжжя руїн стародавньої фортеці Чембало.

Архітектура

Будівля колишньої балаклавської водолікарні К.С. Гіналі Водолікарні К.С. Гіналі Балаклаві

Примикаюча до кам‘яного постаменту набережної колишня будівля водолікарні являє собою одноярусну споруду, фундамент і обсяг якої нарощені завдяки місцю розташуванню – на схилі скельного мису гори Кастрон, з-ча чого присадкуватість з боку центрального фасаду переходить у значний контур з боку бухти.

Загальне ж рішення центрального фасаду у вісім вікон під невисокою чотирьохскатним дахом, що носить класичних рис, відрізняє мінімалізм декорових прикрас будівлі (кругові плоскі завершення вікон з підкресленим замковим каменем і наличниками). Лише центральний його вхід виділений ризалітом в два вікна з арковим завершенням і дерев‘яними двостулковими дверима.

Фасад ж, що купає свій фундамент в прозорих водах Балаклавського затоки, має шість вікон і дверей, які вторять основному рішенню будівлі, а так само високий фундамент- опорну стіною для одноповерхової зовнішньої прибудови, спорудженої на дерев‘яному помості.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, АР Крим, м. Севастополь, Балаклава, вул. Назукіна, 2-а.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е105 (М18) (Джанкой – Сімферополь – Ялта – Севастополь) до повороту на вул. Новикова / вул. Крестовського. По місту: вул Каліча, потім – вул. Назукіна (до пішохідної зони). Далі слідувати уздовж Старої набережної до Міського пляжу.

Громадським транспортом з Севастополя (від кінцевої зупинки “5-й кілометр”) до Балаклави (орієнтир Набережна). Далі 5-10 хвилин пішого ходу уздовж Балаклавської бухти до будівлі колишньої водолікарні Гіналі.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Водолікарня Гіналі на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram