Драматичний театр м. Маріуполя

Історія

Маріупольський академічний драматичний театр Маріупольський драматичний театр

Театром Маріуполь почав «хворіти» давно – першою ластівкою зародження великої любові був успішний виступ у 1847 році заїжджої трупи В. Виноградова, яка, за відсутністю кращих підмостків, використовувала імпровізовану сцену в коморі.

Однак першою професійною театральною трупою місто обзаводиться лише в 1878 році, хоча і раніше робилися спроби створення театру, але вони носили лише тимчасовий характер без створення спеціальних умов як для акторів, так і для глядачів. При цьому і професійний міський театр не знаходить собі постійного притулку ще практично десять років, змушений тулиться і пристосовуватися до існування в орендованих приміщеннях.

Лише під кінець 1887 маріупольська професійна трупа знаходить свій будинок – на кошти купця Василя Леонтійовича Шаповалова постановкою комедії «Ревізор» був відкритий «Зимовий театр» на вісімсот місць, причому меценат зіграв у п’єсі одну з ролей.

Скульптурне оформлення фронтону Маріупольського академічного драматичного театру Скульптурне оформлення фронтону

Аж до свого закриття у 1947 році Маріупольський музично-драматичний театр живе повним життям: ставляться нові постанови, трупа виїжджає на гастролі, на його підмостках виступають з гастрольними постановами видатні майстри сцени і, навіть, тимчасово в його стінах розташовується Вседонецький музично-драматичний театр (1934).

На місці, де в 1959 році було розпочато будівництво нової будівлі для вже Донецького державного драматичного театру міста Маріуполя, колись стояла церква, але при будівництві «нового світу» молода радянська влада прагнула знищити будь-яке нагадування про іншу релігію, окрім власної. Саме тому Маріуполь позбувся одного з найбільш своїх яскравих прикрас – трьохпрестольної церкви Святої Марії Магдалини (1862 – 1930-е).

П’єсою «Іркутські історії» був відкритий в 1960 році новий храм Мельпомени на шістсот вісімдесят місць у самому центрі міста на площі, названій на його честь Театральною, який з тих пір по праву став вважатися серцем культурного життя міста.

Східний фасад Маріупольського академічного драматичного театру Східний фасад Маріупольського драматичного театру

1985 приносить маріупольським шанувальникам театрального дійства новий привід для захоплень – Драмтеатр обзаводиться новою Малою сценою на шістдесят два місця, на якій ставляться експериментальні постанови.

Гідною нагородою досягнень трупи театру за більш ніж вікову історію стає присвоєння високого звання академічного в 2007 році. І зараз вистави Донецького академічного ордена Пошани обласного драматичного театру м. Маріуполя проходять при повному аншлагу, а інтерес до його постанов не вичерпується, як джерело, що дарує добре і вічне.

Архітектура

Центральний фасад Маріупольського академічного драматичного театру Центральний фасад Маріупольського драматичного театру

Будівля маріупольського Драматичного театру 1960-го року побудови зведено, як і більшість будівель культурного спрямування тієї епохи в стилі радянського монументального класицизму з великою кількістю ліпних декорових елементів.

Так центральна фасадна частина будівлі з портиком коринфського ордера на квадратних колонах та віконними прорізами з полуарочнимі завершенням злітає вгору кілевідним фронтоном на консолях з гармонійною скульптурною композицією, де чільне місце відводиться металургам і хліборобам, як основним професіями приазовської столиці Донбасу, хвалебну оду яким підносять покровительки мистецтва.

В оформленні східного фасаду театрального будинку, зверненого до Міського скверу, зведені до мінімуму декорові елементи властивого йому архітектурного стилю – присутні лише тричвертні колони з обробкою коринфського ордера та консолі в обробці фронтону. Більшим аскетизмом відрізняється і архітектурне рішення фасаду в цілому, де зі стандартної композиції виділяються лише паралельні сходові марші від центрального виходу та об’ємний віконний проріз фронтонної частини.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, Донецька обл., м. Маріуполь, пл. Театральна, 1.

Тел.: (0629) 34-56-87, 34-56-63 (каса).

Офіційний сайт: dramtheatre.com.ua

Як дістатися

Автотранспортом по трасі М 14 (Одеса – Мелітополь – Маріуполь – Новоазовськ) або будь-якою дорогою до Донецька, а потім по трасі Р 19 на південь у напрямку до центру міста (орієнтир – площа Театральна).

Громадським транспортом до Маріуполя, а потім у центр міста (орієнтир Театральна площа).

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Драматичний театр м. Маріуполя на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram