Історія
Театром Маріуполь почав «хворіти» давно – першою ластівкою зародження великої любові був успішний виступ у 1847 році заїжджої трупи В. Виноградова, яка, за відсутністю кращих підмостків, використовувала імпровізовану сцену в коморі.
Однак першою професійною театральною трупою місто обзаводиться лише в 1878 році, хоча і раніше робилися спроби створення театру, але вони носили лише тимчасовий характер без створення спеціальних умов як для акторів, так і для глядачів. При цьому і професійний міський театр не знаходить собі постійного притулку ще практично десять років, змушений тулиться і пристосовуватися до існування в орендованих приміщеннях.
Лише під кінець 1887 маріупольська професійна трупа знаходить свій будинок – на кошти купця Василя Леонтійовича Шаповалова постановкою комедії «Ревізор» був відкритий «Зимовий театр» на вісімсот місць, причому меценат зіграв у п’єсі одну з ролей.
Аж до свого закриття у 1947 році Маріупольський музично-драматичний театр живе повним життям: ставляться нові постанови, трупа виїжджає на гастролі, на його підмостках виступають з гастрольними постановами видатні майстри сцени і, навіть, тимчасово в його стінах розташовується Вседонецький музично-драматичний театр (1934).
На місці, де в 1959 році було розпочато будівництво нової будівлі для вже Донецького державного драматичного театру міста Маріуполя, колись стояла церква, але при будівництві «нового світу» молода радянська влада прагнула знищити будь-яке нагадування про іншу релігію, окрім власної. Саме тому Маріуполь позбувся одного з найбільш своїх яскравих прикрас – трьохпрестольної церкви Святої Марії Магдалини (1862 – 1930-е).
П’єсою «Іркутські історії» був відкритий в 1960 році новий храм Мельпомени на шістсот вісімдесят місць у самому центрі міста на площі, названій на його честь Театральною, який з тих пір по праву став вважатися серцем культурного життя міста.
1985 приносить маріупольським шанувальникам театрального дійства новий привід для захоплень – Драмтеатр обзаводиться новою Малою сценою на шістдесят два місця, на якій ставляться експериментальні постанови.
Гідною нагородою досягнень трупи театру за більш ніж вікову історію стає присвоєння високого звання академічного в 2007 році. І зараз вистави Донецького академічного ордена Пошани обласного драматичного театру м. Маріуполя проходять при повному аншлагу, а інтерес до його постанов не вичерпується, як джерело, що дарує добре і вічне.
Будівля знищена авіаударом московських оккупантів 16 березня 2022 року.
Архітектура
Будівля маріупольського Драматичного театру 1960-го року побудови зведено, як і більшість будівель культурного спрямування тієї епохи в стилі радянського монументального класицизму з великою кількістю ліпних декорових елементів.
Так центральна фасадна частина будівлі з портиком коринфського ордера на квадратних колонах та віконними прорізами з полуарочнимі завершенням злітає вгору кілевідним фронтоном на консолях з гармонійною скульптурною композицією, де чільне місце відводиться металургам і хліборобам, як основним професіями приазовської столиці Донбасу, хвалебну оду яким підносять покровительки мистецтва.
В оформленні східного фасаду театрального будинку, зверненого до Міського скверу, зведені до мінімуму декорові елементи властивого йому архітектурного стилю – присутні лише тричвертні колони з обробкою коринфського ордера та консолі в обробці фронтону. Більшим аскетизмом відрізняється і архітектурне рішення фасаду в цілому, де зі стандартної композиції виділяються лише паралельні сходові марші від центрального виходу та об’ємний віконний проріз фронтонної частини.
Додаткова інформація
Адреса: Україна, Донецька обл., м. Маріуполь, пл. Театральна, 1.
Тел.: (0629) 34-56-87, 34-56-63 (каса).
Офіційний сайт: dramtheatre.com.ua
Як дістатися
Автотранспортом по трасі М 14 (Одеса – Мелітополь – Маріуполь – Новоазовськ) або будь-якою дорогою до Донецька, а потім по трасі Р 19 на південь у напрямку до центру міста (орієнтир – площа Театральна).
Громадським транспортом до Маріуполя, а потім у центр міста (орієнтир Театральна площа).