Приморський бульвар Севастополя

Історія

Пам'ятна табличка Приморського бульвару Севастополя Пам'ятна табличка Приморського бульвару

Тут починалося мирне життя Севастополя на руїнах мілітаристських амбіцій наддержав, коли одне із найпрекрасніших міст Російської імперії з його палацами і театрами, бібліотеками та храмами звернулося на попіл.

А починалося все зі споруди на Миколаївському мису для посилення обороноздатності земляний батареї під №7 1824 споруди знаменитого однойменного найпотужнішого форту в півкілометра довжиною, три яруси висотою і озброєнням в сотню знарядь самого великого калібру (закладений у 1837 році).

Але руйнівний смерч облоги Кримської війни 1853 – 1856 року знищив грізну твердиню, що до останнього дня оборони надійно переховувала у своїх обіймах всі штаби російської армії і міське начальство, церковних служителів, шпиталь, аптеки і навіть ресторани, руками французьких солдатів вже після закінчення бойових дій в 1856 році, щоб на зорі народження нового Севастополя послужити початком однієї з найпрекрасніших вулиць міста-порту – Приморського бульвару.

Міст закоханих севастопольського Приморського бульвару Міст закоханих на Приморському бульварі Севастополя

Закладена в 1884 році зелена стрічка, що простягнулася вздовж одного з наймальовничіших схилів Південної сторони міста, була виконана за кресленнями інженера Федора Миколайовича Еранцева (1841-1908) руками сотень городян, які всього за рік виконали величезний обсяг робіт з розчищення руїн підірваного Миколаївського форту та озеленення паркової території. Урочисте відкриття бульвару відбулося 1 вересня 1885 року. З тих пір його облаштування стало однією з невсипущим турбот місцевої влади.

Свої ж нинішні риси стара його частина придбала два десятиліття потому (1905 рік) в рамках святкування півстолітнього ювілею героїчних подій Оборони міста в Кримській війні. Гіпотетичним автором проекту її створення фахівці називають міського архітектора А.М. Вейзена.

Пам'ятник Героям ескадри на набережній севастопольського Приморського бульвару Пам'ятник Героям ескадри Приморського бульвару Севастоля

Але завершеності Приморському бульвару надала лише реконструкція після чергового трагічного етапу у долі міста і країни, головною базою Чорноморського флоту якої він був – Великої Вітчизняної війни (1941 – 1945), коли за проектом групи архітекторів у складі П.В. Кумпана, Г.Г. Швабауера і І.А. Сабурова його протяжність значно збільшилася (від будівлі Інституту фізичних методів лікування до театру ім. Луначарського), а обидва центральних входи отримали парадне завершення.

У рамках святкування 225-річного ювілею Севастополя рисам головної його зеленої пам‘ятки був доданий сучасний вигляд під час реставраційно-реконструкційних робіт 2008 – 2009 років, якими вона радує і нині.

Архітектура

Центральний вхід Приморського бульвару біля театру ім. Луначарського Центральний вхід севастопольського Приморського бульвару

Згідно первісного проекту від 1885 севастопольський Приморський бульвар являв собою зелену зону, що простиралася від площі Нахімова до нинішнього будинку Палацу дитинства і юності по зовнішньому краю Миколаївського мису на місці знищеної однойменної батареї. Вся його площа була поцяткована мережею прогулянкових алей та оглядових майданчиків серед зелені платанів, лавра, каштанів та маслин, а західний його край замикала будівля яхт-клубу в псевдомавританському стилі з рестораном на другому поверсі. Завершенням же південно-західній частині служив літній театр-терем, побудований ще в 1884 році.

На прикінці XIX століття зелена перлина міста-порту придбала будівлю Біологічної станції з акваріумом (по сусідству з яхт-клубом) . А до 1905 року і зовсім перетворилася до невпізнання: підпірні стіни, пішохідний місток, сходи, спуски, кам‘яні лави і пам‘ятник Затопленим кораблям назавжди змінили його зовнішній вигляд, надавши сучасних рис.

Сонячний годинник на набережній севастопольського Приморського бульвару Сонячний годинник на Приморському бульварі

Через ще десятиліття на Приморському з‘явився білий лебідь – будівля Інституту фізичних методів лікування, де зараз розташовується Палац дитинства та юності.

Нинішній закінчений вигляд зеленому серцю Севастополя надала рука архітекторів вже в середині ХХ століття, коли його протяжність значно збільшилася, а два його входи (навпроти Матроського бульвару та біля театру ім. Луначарського) прикрасили доричні пропілеї, щаблі й чаші фонтанів, межею ж між гучним містом і тишею куточка спокою стала ажурна лита решітка.

Пам‘ятки

Адміралтейський якір на честь закладки севастопольського Приморського бульвару Адміралтейський якір на честь заснування Приморського бульвару Севастополя

Приморський бульвар – як відображення швидкоплинності й мінливості міського буття, час якого планомірно відраховують сонячний годинник на набережній відразу за містком закоханих з їх драконами і срібним грифоном на гербі минулого і майбутнього, а Адміралтейський якір на століття прикував до севастопольській землі дату закладення її зеленого серця.

І незагойні шрами минулих трагедій залишили на його каменях свої сліди: тут пам‘ятник Затопленим кораблям і два перехрещені якорі шанують пам‘ять про похованих на дні долях Кримської війни 1853 – 1856 років, граніт і пам‘ятна табличка служать нагадуванням про трагічну долю крейсера “Очаків”, а почорнілі головки снарядів і сталь якірних ланцюгів на підпірній стіни під мідними іменами загиблих кораблів надійно охороняють пам‘ять воїнів-захисників Великої Вітчизняної пам‘ятника Героям ескадри.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, АР Крим, м. Севастополь, Приморський бульвар.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е105 (М26) (Харків – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Мелітополь – Джанкой – Сімферополь – Севастополь) або (М18) (Сімферополь – Ялта – Севастополь). Далі по Балаклавському шосе до проспекту Генерала Острякова (поворот в бік міста). Далі: вул. Маршала Бірюзова, вул. Миколи Музики, вул. 4-го бастіону, вул. Леніна. Від Площі Нахімова бере свій початок Приморський бульвар.

Громадським транспортом до Севастополя (з-д, авто – вокзали). Потім в бік центру міста до зупинки площа Нахімова, яка розташована на Приморському бульварі.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Приморський бульвар Севастополя на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram