Історія
Проект будівництва загороджувального молу для захисту досить широкого гирла Севастопольської бухти від примх погоди витав давно – ще до революції 1917 року був розроблений план його практичного втілення, але втрутитися думка про порушення циркуляції і застой води, звели його нанівець.
І все ж мол спочатку Північний, а потім і Південний були благополучно споруджені, правда вже силами радянських інженерів і будівельників, які довге десятиліття (з 1976 по 1986) втілювали проект у життя. По його завершенню вихід на рейд із затоки склав 420м проти 990м раніше (без урахування приєднаної в ході будівництва до основного водного обсягу Мартинової бухти).
Суперечливість цих гідротехнічних споруд в точки зору екології (зникнення з морського дна його корінних мешканців), на думку експертів, повинно бути скомпенсовано безпекою та економічною вигодою, які несе з собою гасящий ефект двох бетонних рук, що захищають Севастополь від примх Чорного моря.
Архітектура
Південний мол – це складена з бетонних кубів на кам’яній підстилці півкілометрова трапеція з підставою в 45м і вершиною – в 15м, яка закінчується в 16-метровій глибині Севастопольської бухти. Її зовнішню край завершує бетонна стіна семиметрової висоти, для додаткового захисту у підстави обкладена численними тетраподами (хвилеломами).
Північний севастопольський мол, що знаходиться під охороною ВМФ Росії має триста метрів у довжину і десять – в ширину, служачи продовженням Костянтинівської батароеї. Його зовнішню край вінчає дороговказна нитка моряків – смугастий маяк.
Додаткова інформація
Місце знаходження: Україна, АР Крим, м. Севастополь, Костянтинівський мис (з півночі) / Мартинова бухта (з півдня).
Як дістатися
Автотранспортом по трасі Е105 (М26) (Орел – Харків – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Мелітополь – Джанкой – Сімферополь – Севастополь) або (М18) (Сімферополь – Ялта – Севастополь), після Балаклавського шосе по місту: пр. Генерала Острякова – вул. Миколи Музики – вул. 4-го бастіону (до пл. Ушакова) – вул. Шмідта – вул. Пирогов – вул. 5-ого бастіону – Стрілецький узвіз – вул. Карантинна – вул. Катерна, яка призводить на Південний мол (Північний – закрита зона).
Громадським транспортом до Севастополя (з/д, авто – вокзали), а потім у бік старого міста громадським транспортом (орієнтир завод залізо-бетонних виробів Чорноморського флоту Росії, Санітарна зона біля якого межує з Південним молом).