Історія
Століттями це озеро було західною природною межею поселення на північному березі Каламітської затоки. Керкінітіда залишила на його берегах руїни храму, поруч з ним виросли високі стіни Гезлева, тонка стрічка суші між ним і чорноморською блакиттю стала першою ластівкою нової Євпаторії.
Але бурхливе зростання міста наприкінці XIX століття, пов’язаний із завоюванням всеросійської слави однієї з найпрестижніших здравниць імперії, і далекосяжні плани активного представника (а пізніше голови) Міської думи Семена Езровіча Дувана (1870 – 1957) з розширення меж Євпаторії в західному напрямку поставили існування дзеркальної гладі під питання.
Проблема була лише в тому, що міська громада була не в праві на свій розсуд розпоряджатися землею під озером біля Карантинного мису і його прибережною зоною, що знаходилася в казенній власності. Не дарма ж другою назвою озера було – Казенне.
Але заповзятливість і невгамовну енергію Насіння Езровіча навіть настільки вагома перешкода зупинити ніяк не могла. Його стараннями в 1907 році євпаторійська громада отримала право на придбання цієї ділянки в двадцятирічну розстрочку за помірну плату. Так з лиця міста-порту у північній частині Каламітської затоки зникло Карантинне озеро.
На його місці довгий час в оточенні престижних прибуткових будинків-новобудов з червоної цегли розташовувався зелений прямокутник луки, позбавленої будь-якої іншої рослинності та архітектурних прикрас.
На зміну соковитої зелені в суворі післяреволюційні роки, коли думки про хліб насущний відсунули на задній план красу й естетику, доглянутий луг на вулиці ім. Гоголя перетворився на занедбаний пустир, який наприкінці 20-х років ХХ століття пристосували під поле з парашутною вишкою для тренувань Товариства сприяння обороні, авіаційному і хімічному будівництву.
У повоєнні ж роки (1948 рік), коли перші наслідки жахливого попелища були усунені, гостро постає питання про естетичне облагороджування лику міста-оздоровниці. На місці вчорашнього пустиря було вирішено створити сквер з фонтаном у центрі та пам’ятниками великим літераторам (Толстого, Пушкіна, Гоголя і Тургенєва) по осях.
Благородне починання вже через рік знайшло матеріальну реалізацію і центр курортної Євпаторії поповнився ще однією зеленою перлиною – тут у білій чаші переливалися мелодійні звуки фонтану, а у білих балясин балюстрад задумливо дивилися на світ бюсти літераторів.
Пройшли десятиліття. Євпаторійський сквер ім. Гоголя поступово приходив в запустіння: зникли пам’ятники великим, почали руйнуватися архітектурні елементи, пролягли тріщини по асфальтовому покриттю.
Лише в 2003 році напередодні святкування 2500-річчя міста на західному узбережжі Криму про потьмянілу зелену перлину згадала міська влада – був розчищений його зелений простір, оновлені архітектурні деталі, а на розі скверу на перехресті з вулицею Кірова зайняв своє місце пам’ятник Миколі Васильовичу Гоголю (1809 – 1852) роботи талановитого архітектора Віталія Семеновича Зайкова (1925 -).
Архітектура
Сквер ім. Гоголя в Євпаторії, що займає площу шість тисяч квадратних метрів, має симетричне планування регулярного парку з центром у вигляді білої чаші фонтану на високій ніжці і лавами для відпочинку на узбіччі затишних доріжок.
Його два прямокутники (зовнішній з округленими увігнутими кутами і огорожею у вигляді балюстради на невисокому парапеті з колонами увінчаними кулями) під прямими кутами перетинають доріжки, які йдуть від центру до прилеглих вулицях.
Північно-східний же кут зеленої оази однієї з найстаріших вулиць курортній частині міста вінчає встановлений на високому гранітному постаменті бронзовий бюст великому україно-російському письменнику Миколі Васильовичу Гоголю, ім’я якого мають честь носити прилеглі вулиця і сквер.
Додаткова інформація
Місце знаходження: Україна, АР Крим, м. Євпаторія, сквер ім. Гоголя.
Як дістатися
По трасах Р25 (Сімферополь – Саки – Євпаторія) / Т0111 (Роздольне – Євпаторія) / Т0108 (Чорноморське — Євпаторія). На Роздольненському кільці повернути на вул. Ескадронну, а потім – вул. Революції. Далі дотримуватися трамвайної лінії: по вул. Піонерській переїхати на паралельну вул. Братів Буслаєвих, яка виходить до вул Гоголя. Сквер розташований на відстані чотирьох кварталів в бік моря.
Громадським транспортом до з-д / авто вокзалів Євпаторії, а потім пішки 15-20 хвилин вздовж вулиці Фрунзе, потім пр. Леніна до перетину з вул. Гоголя. У трьох кварталах південніше (у бік моря) знаходиться сквер.