Пам'ятник Ашик Умеру

Історія

Пам'ятник самому знаменитому середньовічному співакові Гезлева у підніжжя Джума Джамі Пам'ятник знаменитому середньовічному співакові Гезлева

У 1621 османський світ ще спав і не відав, що на його найдальшому рубежі в прекрасному приморському місті Гезлеві з’явився на світ його майбутній співак Ашик Умер (1621 – 1707), якому судилося вписати золотою арабською в’яззю історію його звершень і завоювань в химерному переплетенні бувальщини і вигадки на сторінки фоліанта всесвітньої літератури.

З перших днів свого народження у заможному будинку свого батька Абдули Кеджи Оглу (хутровика із власною лавкою, що користується загальною повагою городян) маленький Умер ріс в млості й достатку не проявляючи жодних видатних талантів. Так минуло його дитинство в школі мектеп найближчої до будинку мечеті, де він пізнав початкові навички письма, читання і основ релігії.

Маючи намір дати синові гарну освіту, Абдула Кеджі влаштовує його подальше навчання у престижному медресе при ханській мечеті Джума Джамі, з тим щоб його спадкоємець виріс вченим чоловіком, здатним продовжити його прибуткову справу. Але всім сподіванням батька, здавалося, не судилося здійсниться – щодня недбайливий учень викликав нарікання свого наставника Абдули Кеджі Оглу, що супроводжувалися насмішками товаришів по навчанню.

Так тривало аж до оповитої таємницею зміни в поведінці юнака, коли одного разу ще вчора один з найпоганіших учнів тепер став без запинки відповідати на всі питання вчених наставників та, до того ж, у віршах. Так почалася кар’єра Умера в якості співака зі сазом в руках, про якого незабаром заговорив увесь Гезлев.

Утвердиться ж на хиткому терені літератури допомогло майбутньому співакові зі світовою славою визнання 1637 його талантів тонким цінителем поезії – новим кримським ханом Ресмі Бахадір I Гіреєм (1602 – 1641), на честь сходження на трон якого юний Умер Абдула Оглу написав чудову оду.

Не дивлячись на свої успіхи на літературному терені гезлевське обдарування продовжив своє навчання в медресе аж до трагічної кончини свого головного наставника Абдули Кеджі Оглу, яка настільки вразила юне серце, що він проміняв вчені книги на нескінченну дорогу мандрів.

Ашик Умер (пам'ятник в Євпаторії) Ашик Умер

Османська імперія, Персія, Кавказ, Річ Посполита, Угорщина, Болгарія, Греція і знову майбутня Туреччина – його шлях нескінченний як і його пісні, в яких любов і ратний подвиг, містика і філософія, релігія та соціальні проблеми сплелися в туге стебло лози його творчості, чи був він вільним поетом або ашиком (співаком) яничарського війська.

Але далека дорога мандрівок, як і будь-яке життя, має для кожного свій кінець – Ашик Умер на схилі років повернувся у свій рідний Гезльов багатим і знаменитим, щоб встигнути ще віддати хвалу Аллаху, побудувавши кілька мечетей у різних частинах міста (одна з них біля Текіє дервіш). За переказами саме у благодатних стін однієї з них у західній частині міста він і знайшов свій останній земний притулок в 1707 році.

Вже після смерті неперевершеного майстра слова, в XVIII столітті, світ побачив перший збірник його віршів, три томи з якого дійшли до наших днів в оригіналі, щоб у кожним наступним перевиданням все більше збільшувати кількість примірників.

Мечеть біля могили Ашика Умера, що носила його ім’я і протягом століть залишалася одним з найбільш шанованих місць в Гезлеві, рукою недбайливого російського чиновника в XIX столітті помилково була перейменована в Ана Бей під час перепису сакральної архітектури міста на березі Каламітської затоки.

Після трагічних подій Громадянської війни і початку антирелігійних утисків нової влади мечеть прославленого тюркомовного співака Євпаторії в числі інших культових споруд була закрита і пристосована для житлових потреб, а меморіал навколо неї зрівняти із землею. Так могилу прославленого гезлевського поета було втрачено.

Але людська пам’ять – краще сховище на світі – не забула про великого творця, і в серпні 2004 року в затишному сквері біля величної Джума-Джамі побачив світ пам’ятник Ашику Умеру Оглу від вдячних нащадків як визнання немеркнучого світла його слави, яке через століття висвітлює благодатну кримську землю, що його породила.

Архітектура

Пам'ятник Ашик Умеру в Євпаторії у ханської мечеті Джума Джамі Пам'ятник Ашик Умеру в Євпаторії

Витончена фігура в традиційному кримськотатарському одязі з тонкими рисами благородного обличчя застигла в швидкоплинному роздумі перед наступним акордом, де погляд спрямований крізь вічність щоб осягнути всю сутність буття з його радощами і печалями – то творіння євпаторійського скульптора Олексія Єгоровича Шмакова, який увібравши всю силу творінь поета зобразив його образ зі сазом в руках таким, як колись він оповідав про життя і його проблеми.

Високий постамент серед моря квітів із застиглим співаком, де його власними словами виражена вся сутність великого поета:

Я з Гезлева і звуся Умер. Праобраз мій
Був на Скрижалі вибитий святій.
А тіло, зроджене з ясних стихій
Плекалось у раю — краю солодких мрій.

Додаткова інформація

Місце знаходження: Україна, АР Крим, м. Євпаторія, сквер Ашіка Умера.

Як дістатися

По трасах Р25 (Сімферополь – Саки – Євпаторія) / Т0111 (Роздольне – Євпаторія) / Т0108 (Чорноморське – Євпаторія), на кільці з Роздольненського шосе повернути на вул. Ескадрон, а на наступному роз’їзді – на вул. Революції, куди виходить сквер Ашика Умера.

Громадським транспортом до вокзалів Євпаторії, а потім пішим ходом 20-30 хвилин вздовж вулиці Інтернаціональної, а потім Караєва, що виходить до вул. Революції з пам’ятником біля Джума Джамі.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Пам'ятник Ашик Умеру на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram