Будинок Шапшала в Євпатории

Історія

Оздоблення центрального вікна другого ярусу будинку Шапшала в Євпаторії
Оздоблення вікна другого ярусу будинку Шапшала

На початку ХХ століття раніше відрізана від площі основної міської забудови, а частиною похоронена під дзеркальною гладдю Карантинного озера між стінами старого Гезлев і Мойнакським озером земля стала бажаним об’єктом вкладень для привілейованого класу не тільки Євпаторії, але і всіх пристроїв великої Російської імперії.

Одна за однією в прибережній зоні з’являються дачі вищого стану, поруч виростають прибуткові будинки і розкішні резиденції керівників міста, дворянських прізвищ, багатих промисловців, релігійних діячів…

Саме з ім’ям одного з останніх і пов’язана поява в 1916 році на вулиці Пушкіна виразної будівлі нині відомої як будинок Сірая Марковича Шапшала (1973 – 1961), який роком раніше після прибуття до Євпаторії з північної столиці імперії був обраний Таврійським і Одеським гахамом (духовним главою) караїмів, що становили в той час найбільш впливову частину міської еліти.

Центральний вхід будинку колишнього гахама караїмів С.М. Шапшала в Євпаторії
Центральний вхід будинку Шапшала в Євпаторії

Чотири роки судилося служити дому під захистом каріатид резиденцією цього високопоставленого релігійного діяча, поки в 1920-му на Кримському півострові остаточно не утвердилася нова радянська влада, котра, не терплячи конкуренції з боку релігійного впливу на уми народних мас, оголосила війну всім видам вірувань і їх проповідникам. Для Шапшала почалася пора поневірянь на чужині, будинок ж перейшов у відання держави і незабаром був переобладнаний під житлові потреби.

Так і судилося дому останнього гахама дореволюційної пори служити притулком для поколінь звичайних євпаторійців, поки в 1994 році про його безсумнівну архітектурну цінності не згадали на державному рівні вже незалежної України, взявши під захист Державного комітету з охорони та використання пам’яток історії та культури.

А через два десятиліття напередодні святкування 140-ї річниці з дня народження одного з видатних діячів нечисленною нині карімской громади, яка стійко пронесла крізь усі негаразди свої релігійні та культурні традиції, – С.М. Шапшала на фасаді його резиденції в Євпаторії було відкрито пам’ятну меморіальну табличку.

Архітектура

Центральний фасад колишнього євпаторійського будинку С.М. Шапшала
Центральний фасад колишнього будинку Шапшала

Побудованої в стилі еклектики симетричне двоповерхова будівля по Пушкіна, 4 в Євпаторії (навпроти колишнього Управління побудови порту), периметром 86 метри (30м х 13м) відрізняє велика кількість численних архітектурних декорових елементів, які гармонійно доповнюють загальний його силует.

Так з трьох фронтонів центрального фасаду, що здіймаються над основним об’ємом покрівлі, на світ порожніми очницями поглядають барельєфи каріатид в давньогрецькому стилі, а маленькі горельєфи амурів грають на сопілці та арфі свою вічну пісню любові над центральним вікном другого ярусу центрального входу.

У цілому периметр будівлі, складений з місцевого черепашнику, облицьований литими цементними плитами з декоративними штрихами: тут міць колон коринфського ордера підпирає легкий ажур віконних арочних завершень і кований штрих навісу над центральним входом, лопатки з рослинним орнаментом переходять у витіюватий карниз в оточенні фільонок, виступаючі силуети пілястр і крупна рустовка цоколя, різноманітні контури віконних прорізів і кольорові відблиски вітражних дверей, фігури безстрашних левів і мужніх атлантів центрального фронтону – все це створює неповторний цілісний образ колишнього будинку Шапшала.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Пушкіна, 4 / вул. Бєлінського, 7.

Як дістатися

По трасі Р25 (Сімферополь – Саки – Євпаторія) або Т0111 (Роздольне – Євпаторія) або Т0108 (Чорноморське – Євпаторія) до Роздольненського кільця. По місту слідувати по вулицях: Ескадронна, потім Революції (переходить в провулок Лукічєва), потім Двановська, на яку виходять вул. Пушкіна. Другий будинок праворуч – резиденція останнього караїмського гахама в Євпаторії.

Громадським транспортом до вокзалів Євпаторії, звідки пішки 15-20 хвилин по вулиці Фрунзе до перетину з вул. Пушкіна, біля витоків якої знаходиться колишній будинок Шапшала.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Будинок Шапшала на мапі

Обговорити статтю в спільноті