Театр російської драми ім. А. С. Пушкіна

Історія

Історія Харківського театр російської драми розпочала свій відлік через трохи більше десятиліття після народження нової держави СРСР (1922 – 1991) в столиці Української республіки – Харкові.

Оновлений фасад харківського Театру російської драми ім. А.С. Пушкіна Оновлений фасад Театру російської драми ім. А.С. Пушкіна в Харкові

Своїм створенням (1933) він зобов‘язаний ідеї пропаганди російської культури на теренах соціалістичних республік. Що підтверджує перша знакова п‘єса, поставлена на його підмостках – “Ревізор” Миколи Васильовича Гоголя (1821 – 1852), яка показувала всі недоліки попереднього керуючого ладу (царизму) на прикладі окремо взятого провінційного містечка.

Першим художнім керівником театру став російський режисер Микола Васильович Петров (1890 – 1964) за сприяння українських режисерів Олександра Григоровича Крамова (1884 – 1951) та Миколи Миколайовича Синельникова (1855 – 1939 ).

Музи на фасаді харківського Театру російської драми ім. О.С.Пушкіна Музи на фасаді Театру російської драми ім. О.С.Пушкіна в Харкові

Завдяки наявній у розпорядженні театру друкарні, яка випускає буклети, книги і газету, Російська драма отримує широку популярність серед жителів міста. Своєю популярністю театр так само зобов‘язаний відкриттю театральної студії на його базі та проведенню творчих вечорів.

Однак після перенесення столиці УРСР до Києва у 1934 році, театр втратив друкарню та інших привілеїв, покладених столичним сценам, в наслідок чого перший художній керівник його покинув. Його місце офіційно в 1936 році зайняв А.Г. Крамов, який керував ним беззмінно протягом п‘ятнадцяти років.

Під час Великої Вітчизняної війни (1941 – 1945) трупа театру була евакуйована, продовжуючи постановки на сценах Іркутська, Хабаровська і Улан-Уде.

До 150 – річного ювілею з дня народження Олександра Сергійовича Пушкіна (1799 – 1837) театр отримує нове ім‘я – Харківський державний російський драматичний театр імені О. С. Пушкіна.

Центральний вхід в харківський Театр російської драми ім. О.С.Пушкіна Центральний вхід в Театр російської драми ім. О.С.Пушкіна Харкова

А через два роки в 1951-му, після смерті Крамова, і нового директора Олександра Сергійовича Барсегяна (1929 -), який і зараз, через п‘ятдесят дев‘ять років є головним керівником і натхненником театру.

Своїм досягненням і відповідності духу часу театр зобов‘язаний нагородженням в 1971 році званням “академічний”.

У 1978 році Руську драму спіткала трагедія – будівлю зруйнувала пожежа і трупі довелося багато років працювати в Будинку культури працівників зв‘язку на вулиці Скрипника 7.

Сезон 2004 року Харківський державний академічний російський драматичний театр імені А.С. Пушкіна зустрів у своєму оновленому будинку.

Архітектура

Будівля театру (архітектор Олександр Григорович Молокін) було відкрито у вересні 1927 року як клуб-театр у Саду друкарів по Чернишевського 11, розраховане на тисячу місць. А через шість років перейшло у володіння театру, тоді ще Російської драми.

Вечірній фасад харківського Театру російської драми ім. О.С.Пушкіна Вечірній фасад Театру російської драми ім. О.С.Пушкіна в Харкові

Переживши Другу світову війну (1939 – 1945) театр існував у своєму первісному вигляді практично до кінця 70-х років.

Його архітектурне обличчя було змінено після пожежі 1978 року, коли будівля отримала значні пошкодження і потребувала значної реконструкції, яка тривала цілих двадцять п‘ять років.

Реставрований театр відкрив свої двері 10 жовтня 2003 завдяки архітекторам Другак Олександру Григоровичу (1954 -) і Михайлу Самуїлович Рабиновичу (1954 -). У ході реставрації будівля набула класичні театральні форми, а так само нову сцену, фойє і зал для глядачів.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, Харківська область, м. Харків, вул. Чернишевського, 11.

Тел. (057) 717-98-37 (каса), 706-13-77, 706-13-81.

Каса працює з 11-00 до 19-30, перерва з 15-00 до 16-00.

Офіційний сайт: http://www.rusdrama.kh.ua

Як дістатися

Автотранспортом по трасі М 03 (Київ – Лубни – Полтава – Харків – Ростов-на-Дону), М 26 (Харків – Запоріжжя – Сімферополь) або М 27 (Харків – Бєлгород).

Громадським транспортом по залізниці, маршрутними таксі до Харкова, потім орієнтир станції метро Архітектора Бекетова чи Історичний музей.

Виктория Шовчко

Переглянути розташування Театр російської драми ім. А. С. Пушкіна на мапі

Обговорити статтю в спільноті