Історія
1931 ознаменувався для мешканців міста Сталіно (таке ім’я носив Донецьк з 1924 по 1961 рік) прийняттям доленосного рішення представниками місцевої адміністрації про організацію дозвілля городян.
В якості пілотного проекту було вирішено на західному березі Міських ставків, першоджерелом яких послужила річка Скоморошина пізніше перейменована в Бахмутку, поруч з улюбленим місцем гулянь робітничого класу в балці, що носить історичну назву річки, облаштувати зону відпочинку.
Так через рік зусиллями школярів та студентів було відкрито при великому скупченні народу (до сорока тисяч) парк імені Павла Петровича Постишева (1887 – 1939). Але це був тільки початок життя центрального міського парку Донецька. Уже через кілька років кожен бажаючий міг знайти собі розвагу до смаку – в парку були відкриті тематичні зони: Центральний пляж (1932), Середні ставки (1932), Міський ліс (1932), Ландшафтний верхній парк (1933), Дитячий парк (1934), стадіон «Шахтар» (1936) та дитяча залізниця ім.С.М.Кірова (1936).
У 1938 році парк на берегах Міських ставків отримує нове ім’я (колишнє було заплямовано тавром «ворога народу») – Олександра Сергійовича Щербакова (1901 – 1945).
Повоєнні роки вдихнули життя в Центральний міський парк Донбаської столиці – силами військових підрозділів зведено понтонний міст через Перший міський став, стираються віхи війни, організовано танцювальний майданчик, у 1950 році проводиться реконструкція стадіону «Шахтар». Так зелений острівець з гладдю ставка в самому серці міста, хоч і втративши дитячу залізницю, стає улюбленим місцем проведення дозвілля дорослих і дітвори.
Через п’ять років (в 1955) парк був визнаний одним з кращих в регіоні. А ще через два роки на високому березі серед розкидистою зелені з’являється останнє, на той момент часу, слово в сфері розваг – літній кіноконцертний зал «Зелений», розрахований на дві тисячі глядачів.
Наступний значний етап у розвитку парку ім.О.С.Щербакова стає реконструкція початку 60-х – середини 70-х років ХХ століття, коли своє місце займає стаціонарний знаменитий міст над ставом, набуває закінчених рис зелене оформлення, поповнюється парк атракціонів, відкриваються нові об’єкти забезпечення дозвілля (танцювальний майданчик, кафетерії, дитячі розважальні павільйони).
Як і завжди буває, на зміну епох процвітання приходить період забуття, для Центрального міського парку культури і відпочинку Донецька він починається з середини 1980-х і продовжується довгих двадцять років. Брак фінансування відчувається і в оснащеності матеріально-технічної бази, яка лише підтримується в робочому стані (без проведення капітального ремонту), і в зеленому благоустрії (поступово парк заростає самосівом, видове різноманіття флори зникає, ландшафтне оформлення втрачає свої риси).
Нове тисячоліття приносить парку ім.О.С.Щербакова свіжий подих змін, а з ним і повернення колишньої популярності серед жителів і гостей Донбаської столиці. Першою ластівкою передвістя цієї події стає прийняття у 2005 році місцевою міською адміністрацією рішення про проведення його масштабної комплексної реконструкції.
В ході реалізації запланованих заходів (2007 – 2009) була реконструйована південна і центральна частини парку: бруківка головної алеї та набережної в кованої ажурі огорож і альтанок придбала закінчений вигляд, реставрована стріла моста через Перший міський став радує око строгістю ліній, срібні бризки оновлених фонтанів розсипаються міріадами сонячних відображень, гомін дитячих майданчиків і атракціонів привносить в паркову тишу голос життя, а зелень газонів і клумб заспокоює прохолодою навіть у найспекотніший день.
Досягнення спільних зусиль адміністрації Донецька і його Центрального парку з організації культурно-масового дозвілля і зміцненню міжнародних зв’язків по достоїнству були оцінені на міжнародному рівні премією «Золотий поні» в 2012 році.
Архітектура
Спочатку для такого значущого центру проведення дозвілля громадян як Центральний парк, в Донецьку було виділено цілих сто двадцять гектарів, з який тридцять два займає Перший міський став.
Так на великій площі різнорівневих терас розкинувся регулярний парк ім.А.С.Щербакова, що починався біля водній гладді ставу з тонкого силуету білої чаші, оповитої квітами, який, піднімаючись вище, переходив минаючи прямокутну чотирьохсекційну клумбу до фонтану зі скульптурною групою фізкультурників в центрі і спортсменами по периметру другої тераси. Центром наступного рівня була прямокутна чотирьохсекційна клумба, що виводить до тераси з білим колонним парапетом і квітковою вазою в центральній частині. Замикальною домінантою парку був та залишається стадіон «Шахтар», що вінчає собою найвищу частину пагорба.
Особливістю повоєнного періоду відновлення Центрального парку Донбаської столиці стає зменшення загальної площі до дев’яносто шести гектар. Зміна ж зовнішнього вигляду відбулася, в основному, за рахунок внесення нової значимої архітектурної особливості – моста через Перший міський став (понтонний, дерев’яний, а потім кам’яний) з двома ротондами з боків з боку міста при збереженні загального комплексу парку та асфальтового покриття основних пішохідних доріжок.
Реконструкція 70-х років ХХ століття геть стерла з лиця парку ім. Щербакова всі сліди сталінського ампіру, несучи строгість ліній і простору силуетів в архітектурне оформлення парку: клумби біля ставу поступаються місцем водному каскаду з чотирьох круглих чаш, а зелень біля стадіону «Шахтар» в обрамленні колонного портика – прямокутному фонтану.
Новий XXI століття внесло свої корективи у зовнішній вигляд парку площею у шістдесят два гектари – асфальт поступається місцем бруківці, а квіткова чаша – Ангелу Миру, набережну прикрашають ковані ліхтарі і статуя античної діви; вхід з боку вулиці Стадіонній придбав закінченого вигляду завдяки каскадній клумбі троянд за кованою решіткою огорожі та мармуровій трирівневій чаші фонтану, і, як у колишні часи, парк знов потопає в зелені і квітах.
Пам‘ятки
Міст
Головною визначною пам’яткою центрального міського парку Донецька звичайно ж є пішохідний міст через Перший міський став протяжністю триста тридцять і шириною шість метрів з кованим ажуром огорожі і ліхтарів. Справжньою перлиною ансамблю моста є дві невеликі чотириколонні ротонди з полусферними куполами, що зустрічають гостей з боку вулиці Університетської.
Скульптури
Не в приклад колишніх часів зараз донецький парк ім.О.С.Щербакова не рясніє скульптурою – канули в Лету пам’ятники вождям світового пролетаріату (раніше були присутні монументи І.В.Сталіну і В.І.Леніну), та й спортсменів і стахановців теж не видно.
Їм на зміну прийшли увічнені в мармурі і металі ідеали нового покоління – Дівчина з глечиком (2007) на набережній, немов зійшла зі сторінок книг про Стародавню Грецію і навіває думки про вічне і нетлінне як Парфенон, та Ангел (2008) на високій колоні-постаменті, з спрямованим у небо голубом Миру, народжує в душі натхненність і піднесеність.
Куточок дерев’яної скульптури (сорок шість об’єктів) не залишить байдужими ані дітвору, ані дорослих теплотою знайомих з дитинства казкових образів, які знову занурюють в чарівний світ, де немає горя і смутку, а добро завжди перемагає зло.
Фонтани
Ще не заходячи на територію центрального міського парку культури і відпочинку Донбаської столиці з боку вул. Стадіонній, мимоволі завмираєш від споглядання чудової краси – партерну трояндову клумбу вінчає трирівнева корона міріади срібних зірок, малюючи по колу чаші фонтану в повітрі об’ємну живу картину.
На середній терасі серед зелені високих дерев причаїлося рукотворне озеро з двома струменями, що б’ють в небесну височінь серед незмінних атрибутів англійського парку – живописних хаотичних нагромаджень каміння, повитих зеленню, дерев’яного місточка і напівзруйнованої арки…
А з боку моста через Перший міський став, минаючи Ангела Миру у напрямку стадіону «Шахтар», можна потрапити в імпровізований водяній музичний театр, де в чотириярусній гранітній оркестровій ямі не музиканти, а одна з найпрекрасніших земних стихій – вода.
Далі в глиб парку ім.О.С.Щербакова на схилі з поверхні земної тверді в кам’яному обрамленні трискатним плавним покривалом спадає в імпровізоване озеро водоспад.
Сам бог моря Посейдон, здається, вивергає з надр ставу двадцятиметровий самотній струмінь, але ні – це нове придбання донецького парку – зменшена в десять разів копія фонтану на озері Леман.
Атракціони
Є в парку ім.О.С.Щербакова чимало куточків, де із задоволенням проводять своє дозвілля любителі більш активного відпочинку – поруч з мостом через Перший міський став в оточенні білого колонного портика з напівкруглою сценою розташувався танцювальна тераса, а на трьох дитячих майданчиках не замовкає щебет дітвори.
Знайдеться тут чимало активних розваг на всі смаки: гірки та колесо огляду, автодром і глобус, ланцюговий карусель та клоун, кара-даг і шторм… та хіба мало їх, а до того ж на досягнутому адміністрація парку зупинятися не має наміру.
Спокій і можливість практично з руки погодувати тутешніх мешканців ставу дає можливість катання на веслових човнах і катамаранах, крім того можливість побачити всю красу парку з нових ракурсів завжди приваблює відвідувачів.
Додаткова інформація
Адреса: Україна, Донецька обл., м. Донецьк, Ворошиловський район, парк культури і відпочинку ім.О.С.Щербакова.
Тел.: (062) 266-50-54, 266-29-28, 266-12-40 (факс).
Офіційний сайт: http://park.dn.ua
Посилання
- Етимологія. Місто партійних вождів
Як дістатися
Автотранспортом по трасі Е 50 (М 04) (Кошице – Ужгород – Тернопіль – Хмельницький – Вінниця – Кіровоград – Дніпропетровськ – Донецьк – Ростов-на-Дону) або по трасі Р 19 (Слов’янськ – Краматорськ – Костянтинівка – Донецьк – Волноваха – Маріуполь) уздовж Ленінському проспекту до вулиці Стадіонній, яка і приведе до автомобільної парковки біля входу в парк. Або ж уздовж Київського проспекту по вулиці Університетській до вулиці Стадіонної, яка і приведе до автомобільної парковки біля входу в парк.
Громадським транспортом до Донецька. З боку Південного автовокзалу пішки пройти двісті метрів через міст до входу в парк. З боку залізничного вокзалу – автобусом / троллейбусом №37 до зупинки «Парк Щербакова».