Прибутковий будинок Давидова

Історія

Західний фасад колишнього прибуткового будинку П.Е. Давидова у Євпаторії Західний фасад прибуткового будинку Давидова

Відмінні комерційні можливості передбачені наперед усуненням останньої перешкоди у вигляді Карантинного озера між двома частинами (старим Гезлевом і новим фешенебельним курортом Євпаторією) чорноморської перлини-порту на зорі ХХ століття послужили причиною початку будівельного буму комерційної нерухомості на новонабутих землях.

У виду принадності перспектив, що відкривалися перед власниками дохідних будинків набираючого всеросійську славу грязелікувального курорта, ділянки землі за пристойну винагороду розходилися серед заповзятливої заможної публіки з небувалою швидкістю. Так буквально після початку продажів ділянку на розі вулиць Гоголівської та майбутньої Пушкіна, будучи вже у власності колезького асесора Івана Харлампійовича Ламброва, було придбано судновласником Панайотов Елеферовічем Давидовим (1874 – 1936).

У 1908 році на безлюдній колись землі виросла прекрасна двоповерхова будівля проекту видатного євпаторійського зодчого, а за сумісництвом – головного архітектора міста, Адама Людвиговича Генріха, якому призначено було стати одним з головних оплотів комерції на євпаторійської землі – прибутковий будинок був призначений для розміщення різних торговельно-фінансових організації та юридичних контор.

Колишній євпаторійський прибутковий будинок П.Е. Давидова Колишній прибутковий будинок П.Е. Давидова у Євпаторії

Через кілька років (1910-ті), хоча вже й при новому власнику А.А. Фіцте, який був членом правління Євпаторійського торгово-промислового товариства взаємного кредиту, будівля на Пушкіна 3 буде мати честь приймати у своїх стінах Управління спорудження порту, Інспекцію народних училищ і Гідрометеорологічну станцію.

У період перших кроків на шляху становлення нового радянського суспільства в 1920-х – 1940-х роках на кримській землі приміщення прибуткового будинку Давидова були тимчасово віддані для вирішення насущного житлового питання, і в колишніх кабінетах закипіло буденне приватне життя громадян нової країни.

Повоєнні ж роки будівля, що знову перекваліфікувалася на адміністративну, стає головним оплотом закону і порядку Євпаторії – тут розмістилося міське управління міністерства внутрішніх справ, яке знаходиться в цих стінах і зараз.

Архітектурна ж цінність колишнього прибуткового будинку була визнана і підтверджена рішенням Кримського обласного виконавчого комітету на зламі епох у 1990-му. Так що нині прекрасно збережена будівля при належній увазі з боку його теперішніх мешканців радує око первозданною красою, а в сквері навпроти неї невід‘ємна частинка – нещодавно споруджена каплиця на честь Георгія Побідоносця.

Архітектура

Центральний фасад колишнього прибуткового будинку П.Е. Давидова у Євпаторії Центральний фасад євпаторійського прибуткового будинку Давидова

Невисокий двоповерховий витягнутий (95м х 15м) периметр будівлі з парадним входом на шестиколонному портику доричного ордера під геометричнооформленим фронтоном двосхилого даху відрізняє велика кількість декоративних елементів, які так притаманні стилю їх творця А.Л. Генріха.

Переплетення пілястр і фризів, карнизів і лопаток, модульонів і фільонок на гладкій поверхні оштукатурених стін, складених з пиляного вапняку, при неповторному поєднанні конфігурації вікон, ліпному оформленні фронтонів (на одному з яких красуються ініціали власника і дата споруди, а на іншому – герб Євпаторії ) створюють одночасно вишуканий і в той же час офіційно-урочистий вигляд.

Спочатку споруджена для адміністративних цілей будівля прибуткового будинку Давидова має три виходи (два на вул. Пушкіна і один в торці – на вул. Гоголя). При цьому розташування їх функціонально (приблизно на рівній відстані один від одного) обгруноване з урахуванням його внутрішньої коридорного планування приміщень.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Пушкіна, 3.

Як дістатися

По трасах Р25 (Сімферополь – Саки – Євпаторія) / Т0111 (Роздольне – Євпаторія) / Т0108 (Чорноморське – Євпаторія). Після Роздольненського кільця прямувати по вулицях: Ескадронній – Революції (змінює назву на пров. Лукичева), а потім повернути на вул. Дувановську, на розі якої з вул. Пушкіна знаходиться колишній прибутковий будинок Давидова.

Громадським транспортом до вокзалів Євпаторії (авто, з/д). Потім пішим ходом 10-15 хвилин вздовж вулиці Фрунзе до перетину її з вул. Пушкіна, біля початку якої розташований нинішній будинок ГУ МВС.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Прибутковий будинок Давидова на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram