Парк кованих фігур у Донецьку

Історія

Натхнення в донецькому Парку кованих фігур Натхнення в Парку кованих фігур Донецька

Традиції ковальської майстерності в Донецьку були закладені переможцем Всесвітньої промислової виставки в Парижі (1900) Олексієм Івановичем Мерцаловим (1856 – 1935), який спільно з робітниками металургійного заводу «Новоросійського товариства кам’яновугільного, залізного і рейкового виробництва» створив знамениту пальму, що нині прикрашає герб області.

Історія ж Парку кованих фігур веде свій відлік з 2001 року, коли під патронатом Донецької міської ради (у сквері за його будівлею) спільно з ковальським підприємством «Гефест» був організований Фестиваль ковальського мистецтва, кращі роботи якого і склали перші одинадцять експонатів.

Через рік колекція парку поповнилася ще дев’ятнадцятьма творчими роботами.

А в 2003 році своє місце у Парку кованих фігур зайняв своє місце дипломант міжнародної виставки «Міленіум 2000» в Ганновере – альтанка «Дерево життя». Загальна кількість експонатів досягла тридцяти п’яти.

Стелла в донецькому Парку кованих скульптур Стелла в Парку кованих скульптур Донецька

Наступний рік ознаменувався для фестивалю набуттям статусу всеукраїнського, а новим витвором колективної творчості, що прикрасив парк, стає Альтанка закоханих. Крім того саме VI фестиваль ковальської майстерності послужив родоначальником Спілки майстрів ковальського мистецтва України.

Розширення програми ковальського фестивалю, що пройшов у 2005 році, куди увійшли конкурси з ковальського багатоборства (розпалювання горна до температури плавки, витяжка заготівлі, зав’язування вузла, тощо), послужило поштовхом до подальшого розвитку парку: на його просторах з’являється Алея знаки зодіаку.

Жителями країни казок поповнилася колекція Парку кованих фігур за підсумками наступного щорічного фестивалю ковальської майстерності, виготовленими майстрами з семи регіонів України, а так само подарунками Івано-Франківського фестивалю – Деревом щастя і Букетом майстрів.

Кільце на головній алеї донецького Парку кованих фігур Кільце в Парку кованих фігур Донецька

Справжнім подарунком для відвідувачів парку стають твори майстрів кування IX донецького фестивалю (2007 рік) – шістнадцять Лавок закоханих, на яких так приємно відпочити під покровом розлогих дерев, милуючись виготовленими в тому ж році арками з різним тематичним оформленням. Набуваючи все більшу популярність, фестиваль отримує статус міжнародного, приймаючи на своїх теренах сто п’ятдесят представників десяти держав.

Ще через рік Донецьк завдяки Парку кованих фігур та фестивалю ковалів, що проводиться в його рамках, стає повноправним членом Кільця європейських міст-ковалів. А паркова експозиція поповнилася приуроченої до цієї події Алеєю кілець.

Ейфелева вежа донецького Парку кованих фігур Ейфелева вежа в Парку кованих фігур Донецька

У 2009 році до святкування 140-річчя міста майстри ковки обдарували парк своїми новими творами – символами важливих віх у розвитку Донецька: тут і троянди (символ міста), і кубок УЄФА (символ перемоги футбольного клубу «Шахтар»), і замок (символ неприступності).

Алея майстрів, приурочена до проведення в столиці Донбасу футбольного чемпіонату Євро-2012, поповнила одинадцятьма новими кованими творами простори парку роком пізніше. Подарунок Івано-Франківського фестивалю кування – карусель – зайняв гідне місце в дитячій експозиції на теренах парку.

Наступним поповненням колекції парку стала Алея містики і марновірств, приурочена до тринадцятої (не щасливе число) річниці заснування Ковальського фестивалю в Донецьку. Тут кожен може відчути себе всесильним магом, що керує долями планет, або зарядиться позитивною енергією від амулетів підкови щастя, попросити виконання бажання у чорта або захисту від нещасть у Доброго Шубіна.

Георгій Побідоносець у донецькому Парку кованих скульптур Георгій Побідоносець у Парку кованих скульптур Донецьк

У майбутньому парк обіцяє порадувати відвідувачів новими тематичними алеями: Архітектурних копій (Ейфелева вежа, Біг-Бен і Собор Василя Блаженного вже заклали її основу) і Шахтарської слави, земляцтва та багато інших.

Архітектура

Перший експонат парку кованих фігур – Букет троянд, як символ Донецька, став і символом парку, унікальна колекція якого за десять років досягла 139 витворів мистецтва.

Альтанка «Дерево життя», переможець престижного міжнародного конкурсу, оформлена в українському стилі, де на тиночке, повитому барвінком і соняшниками сидить півень, а дах вінчають символи щастя і продовження роду – лелеки.

Колективне творіння майстрів з усіх куточків України (Альтанка закоханих) втілює їх самобутність та унікальність в кожній квітці, в кожному листку, в кожному стеблинці із застиглою крапелькою роси.

Піноккіо в донецькому Парку кованих скульптур Піноккіо в Парку кованих скульптур Донецька

У дитячому куточку на Алеї казок відвідувачів зустрічають Дюймовочка і Піноккіо, Муха Цокотуха і Колобок, Голова Святогора і Щука … Вони немов зійшли зі сторінок давно забутих старих книг такі рідні і улюблені, щоб нести віру що все обов’язково буде добре як кінець їх казки.

Алея арок, де кожна з них, наче пісня, переносить за часів язичництва, де проходження під сплетеними в арку руками в танці символізувало очищення від злих духів. І навіть дракон в небі був уже не страшний, адже під захистом матінки Землі в її квитах і травах завжди можна знайти порятунок.

Місток через чотириметрове Європейське кільце, немов незрима нитка, з’єднує Донецьк з європейськими столицями древнього ремесла кування, а пройшовши кріз нього по головній алеї можна побачити кожну з них, варто лише придивитися, в символічних кільцях серед зелені газону.

Карта європейських міст-ковалів в донецькому Парку кованих фігур Карта європейських міст-ковалів в Парку кованих фігур Донецька

Алея містики і марновірств стала справжньою окрасою парку – казкою для дорослих і дітвори, яка втілилася в життя – такі знайомі по народному фольклору Баба-Яга з чорним котом на правому плечі і водяний серед болотяної трясовини, рис у мішку з черевичками царици і магічний стовп з вороном на вершині, підколодна змія, що обплітає пень, і той, хто застряг у задзеркаллі, обереги від нечистої сили і дух землі Добрий Шубін…

Додаткова інформація

Адреса: Україна, Донецька область, м. Донецьк, вул. Артема 102-а.

Посилання

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е 50 (М 04) (Кошице – Ужгород – Тернопіль – Хмельницький – Вінниця – Кіровоград – Дніпропетровськ – Донецьк – Ростов-на-Дону) уздовж Київського проспекту або Р 19 (Слов’янськ – Краматорськ – Костянтинівка – Донецьк – Волноваха – Маріуполь ) уздовж Ленінського проспекту до вулиці Університетської, на перетині якої з проспектом Миру і знаходиться Парк кованих фігур.

З боку паралельної вулиці Артема орієнтир – торгівельний центр «Білий Либідь» навпроти якого розташований Міськвиконком Донецька.

Громадським транспортом на маршрутних таксі до Донецького авто / з/д вокзалу потім міським транспортом, який йде по вулицях Університетській або Артема в центр міста до Міськвиконкому, в сквері якого розташований Парк кованих фігу

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Парк кованих фігур у Донецьку на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram