Текіє дервішів Гази Мансур

Історія

У далекі куточки світу занесла доля перших послідовників пророка Мухаммеда, які, несучи вище знання, були покликані на службу ісламу. Кримський півострів став новою батьківщиною для двох з них – Газі Мансура і Малік Аштера, які прибувши в середині VII століття на благодатне чорноморське узбережжя у вузькій ущелині Марьям-Дере у підніжжя величного печерного міста на вершині плато Бурунчак заснували обитель мандрівних ченців магометанської віри (текіє).

Вхід у текіе Дервішів Гази Мансур біля Чуфут-Кале в Бахчисараї Вхід у текіе Дервішів Гази Мансур

Але землі, яка зустріла сподвижників Пророка з розпростертими обіймами, судилося стати їх останнім земним притулком: незабаром прийняв мученицьку смерть від ран завданих велетнем перший з них – відважний Малік Аштер, знайшовши вічний спокій у долині між високих скель; за ним пішов до Аллаха і його найближчий сподвижник, що загинув у бою при обороні Чуфут-Кале, і хоробрий Газі Мансур.

На довгі роки їх могили приховала кримська матінка-земля, щоб чудесним чином явити їх світові через сторіччя, коли мусульманська релігія починала переможний хід по півострову на початку XV століття. Так згідно з переказами в далекій Бухарі не знаходили собі спокою від постійно повторвюваного сну, в якому була вузьке в зелених заростях ущелина під обривистими стінами безіменних гір, два шейха – Рамазан і Халіл. Для припинення духовних мук у сні їм був явлений старець, що вказав дорогу до заповітних місць з могилами перших послідовників Мухаммеда на кримських землях.

У 1434 рік, прибувши на півострів, в околицях печерного міста на гребені скелі шейхи без вагань упізнали заповітну долину із чудесного сну, а на двох її краях (західному і східному) ведені рукою з верхи виявили ті самі священні поховання, на місці яких засновують текіє дервішів, але незабаром і самі гинуть в бою, щоб заспокоїтися з миром поруч з прахом Газі Мансура.

Саме так, відповідно сказанням, було засновано мусульманський монастир суфійського братства хальветі у підніжжя Чуфут -Кале, який незабаром завдяки чудесам і знаменням швидко придбав широку популярність. Паломники тисячами стали стікатися на уклін до священного місця для здійснення релігійних обрядів, чому так само чимало посприяло благовоління до святині кримських ханів роду Гіреїв (Менглі I ( 1445 — 1515), Шагин (1748 – 1787)…).

Протягом пів-тисячоліття, не дивлячись на всі перипетії та негаразди, мусульманська святиня – текіє дервішів Гази Мансур – було одним з найбільш шанованих в Криму, де щодня відбувалися релігійні обряди сотнями послідовників пророка Мухаммеда, поки на початку 1930-х нова радянська влада в запалі боротьби з інакомисленням не закрила обитель, а жорстка політика повоєнних років довершила справу руйнації храму, залишивши від нього лише вимощення підлоги та кілька надгробних плит колись прилеглого цвинтаря.

Архітектура

Раніше шанований храм гойдаючихся дервішів, що мирно сусідів з християнською святинею і караїмськими кенасами в долині Марьям-Дере, представляв собою позбавлену прикрас прямокутну будову під чотирьохсхилим дахом з двома виступаючими різьбленими терасами над входами.

Усередині текіє дервішів Гази Мансур в оточенні різьблених стін дерев‘яної огорожі спочивали надгробки трьох її засновників, а інше не відрізняючийся розкішшю простір було відведено для проведення релігійних обрядів мусульманських ченців і віруючих.

Додаткова інформація

Місце знаходження: Україна, АР Крим, м. Бахчисарай, долина Марьям-Дере.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі H06 (Севастополь – Бахчисарай – Сімферополь) або Т0117 (Бахчисарай – Ялта). Містом прямувати вздовж вул. Жданова (переходить у вул. Фрунзе), а потім повернути на вул. Леніна (переходить у вул. Рози Люксембург). У районі Старосілля повернути в долину Марьям-Дере (напрям Успенського скита). Далі пішим ходом 10 хвилин до повороту на Чуфут-Кале.

Громадським транспортом з Сімферополя / Севастополя / Ялти, прямуючих через Бахчисарай, а потім пішки 30 хвилин уздовж головної вулиці Леніна (змінює назву на вул. Рози Люксембург) до повороту в долину Марьям-Дере, де між Успенським скитом і Чуфут-кале розташоване текіе дервішів Гази Мансур.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Текіє дервішів Гази Мансур на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram