Один з центральних храмів колишньої ханської резиденції, яку століттями оспівували у своїх віршах поети, а великі світу намагалися завоювати, щоб володіти цією східною перлиною.
Тут таємниця буття прихована за кам’яно-дерев’яними стінами, щоб лише перед присвяченим прочинити покрив істини.
Там, де лише птахи гніздяться і гуляє вільний вітер, шукали притулку ті, хто за свою віру готовий був мужньо терпіти всі негоди і знегоди, хто мовчки віддавав своє життя за Христа.
Охоронюваний вже більше тисячі років уступом скелі храм, створений рукою людини в ім’я тієї, що подарувала світові надію на порятунок.
Його стіни досі пам’ять про перших проповідників християнства, які живлячися лише силою віри, змогли своїми руками створити в товщі скелі цілий монастир з вісьмома храмами, щоб пережити у віках всі злети і падіння, розквіт і занепад Кримського півострова зі зміною його поколінь.
Храм з трагічною долею, яка переслідувала його впродовж двох століть невблаганною рукою кожен раз звертала на попіл, щоб відродити і знову скинути в безодню часу єдиний оплот віри Корабельної сторони.
Храм міста-порту, сам білий образ якого нагадує про морське народженні, проступаючи крізь кам’яну кладку стін перевернутим кілем до блакитної безодні корпусом корабля.
Народжений у муках, як і релігія, яку він представляє, в країні, де знаходиться.
З його ім’ям ототожнюють появу офіційної державної релігії Російської імперії, якої ще тільки належало в муках стати оною, щоб через століття піддатися гонінням, як і та, чиє місце вона зайняла.
Посланець з тих далеких часів, коли Севастополь був одним найбільш віротерпимих міст величезної Російської імперії, де сусідили костели та православні церкви, синагоги і мусульманські мечеті, кірха і кенасса.
Високий шпиль мінарету і рослинний ажур віконного обрамлення – маленький шматочок сходу, якому був колись підпорядкований практично весь Кримський півострів.
Він вистояв дві спроби підриву і війну, щоб упасти під залізною рукою байдужого прогресу і почати життя заново на зорі нового тисячоліття.
Його стіни – пам’ятка про милість порятунку в самий трагічний день, коли місто впало в руїнах, а його мешканці змушені були ризикуючи життям пройти по воді, як Місія.
Тричі перероджений золотоверхий собор, життя якого – доля міста, десь похмура і сумна, десь світла і піднесена зі своїми героями і антигероями.
За його стіни билися і вмирали на всьому протязі існування, і баталії ці не вщухають і донині, коли над головою світить мирне сонце, освітлюючи дорогу в майбутнє.