Одна із найдавніших споруд міста, яка десь в глибині своїх льохів та підземель досі зберігає пам’ять про величну фортецю, яка його оберігала, та свою скромну роль її вірного воїна в цегляних обладунках.
Світоч віри та знань, який служив вдосконаленню духа та тіла значно менше, ніж знаходився на дійсній військовій службі в різних чинах та якостях, доки первинна сутність не повернула його на шлях творення.
Якір середньої освіти в місті вольної вольниці, як наочне втілення спадковості поколінь українців — споконвічних господарів на своїй землі в прагненні перемоги творення над хаосом, знань над невіглаством в визнанні прогресу в якості єдиного можливого руху вперед.
Взірець витонченої класики з його простотою ліній та маленьких архітектурних штрихів, що в поєднані створюють нетлінні шедеври, пам’ять про які живе в віках, протистоячи всім намаганням світового Хаосу поглинути та стерти її назавжди.
Гондоли, ковзаючи в серпанку ранкового туману по дзеркалу Верхнього ставу вздовж рожевої перлини парку – острова Анти-Цирцеї, – картина, гідна пензля художника. А доріжки Англійського парку, здається, ще пам’ятають кроки королів і придворних дам …
Колона жалю, Природа і мистецтво, Критський лабіринт … навивають сумні думки про суєтність буття.
Але життєстверджуюче побажання на стіні гроту Каліпсо «Забудь тут пам’ять про нещастя і прийми щастя віще, якщо ти щасливий, так будь ще щасливішим» вселяють надію на відродження і продовження життя.
Кожен вигин доріжки, кожен камінь, кожна іскриста крапля води центральної частини «Софіївки» пронизані духом античних легенд та історій. Єднання природи і античних скульптур створюють ілюзію ізольованості в часі і його матеріального втілення.
Заповідні куточки парку – царство рудих пухнастих красунь білок і співочих птахів, де присутність людини видають лише мощені стежини, лялькова китайська альтанка та пташині будиночки на ставку.
Брами в казку, розташовані на мощеній мостовій Умані, зустрічають тишею та спокоєм, а крізь ковану решітку пробиваються трелі птахів і зелена тінь алеї обіцяє відкрити свої дива.
У місті Умань Черкаської області розташувалася на площі в 153,7 га одна з найбільш відомих пам’яток України – національний дендрологічний парк «Софіївка», який набув безсмертя в однойменній поемі С. Трембецького.