Історія
Кам’янець-Подільський. Грізна фортеця, що відкриває ворота до Поділлі. Саме тому його стратегічна роль настільки велика була для Польщі, що вимагало посилення найслабшої ланки другої (після Кам’янець-Подільської фортеці) лінії оборони – Руської брами.
Для реалізації цих цілей за вісім років (з 1780 по 1788) під керівництвом коменданта Кам’янець-Подільської фортеці Яна де Вітте (1716 – 1785) архітектором Станіславом Завадським (1743-1806) в південній частині Старого міста було зведено потужне оборонне будівля казарм, що підвищило обороноздатність Руської брами. Тут розмістився один з гарнізонів фортеці.
Проте, вже через пару десятиліть після завершення будівництва, початкове оборонне значення кам’янець-подільських казарм втратило свою актуальність, що було пов’язано зі стрімким розширенням західних кордонів Російської імперії.
Нова мета існування будівлі казарм була більш гуманна – в їх стінах розмістився військовий шпиталь (з 1816 року), якому судилося виконувати свої обов’язки останньої надії страждальників аж до приходу радянської влади в 1918 році. За це століття комплекс поступово модернізували (споруджуються господарські будівлі, зміцнюється центральний фасад, черепична покрівля замінюється залізною).
Після зміни правлячого режиму і аж до Великої Вітчизняної війни (1941 – 1945), колишні казарми, вже в якості хлібозаводу, забезпечували жителів Кам’янця і прилеглих сіл продуктом першої необхідності.
Війна принесла казарменим будівлям руйнування і занепад, частково обумовлений статусом стаєнь, а частково – снарядами супротивників.
Мирний час приніс новий поворот у долю будинку казарм в Кам’янець-Подільському, що вже отримав статус пам’ятника архітектури, – в його стінах розмістилася спочатку махоркова, а потім тютюнова фабрика, яка існувала на його площах аж до 1995 року, коли змінила свою прописку на вулицю Кріпьянкевіча, 3.
Після звільнення з-під виробничих потреб, приміщення казарм пустували аж до 2011 року, коли було поставлено питання про спорудження на його базі рекреаційно-туристичного центру з оздоровчим напрямком. Цей проект передбачає збереження автентичності зовнішніх фасадів будівлі при спорудження готелю на сто двадцять номерів та повної туристичної інфраструктури (магазини, спортивно-розважальний центр, ресторан, конференц-зали) при використанні п’яти хлоридних, бромних і натрієвих мінеральних джерел, що оточують русло Смотрича Кам’янця.
Архітектура
Спочатку будівля казарм (будівництво закінчено в 1788 році) складалася з трьох з’єднаних корпусів, які височіли в південній частині петлі річки Смотрич, що оперізує центральну частину Старого міста Кам’янець-Подільського, на відстані півтора кілометра від головної цитаделі. Зовнішній фасад цього будинку змінної поверховості був перетворений на потужний форпост, де товщина стін сягає двох метрів, а вікна вузькі і готові до швидкого перетворення в частину монолітної стіни.
Протягом XIX століття будинок поступово набуває сучасних рис: у 30-х споруджені підсобні будівлі, в 60-х – чотири триповерхових ризаліта (виступаючі частини), а в другій половині століття дах перекривається металом замість черепиці.
Після всіх модернізацій на площі в 1, 44 га т-образний в плані будинок з поверненою в бік міста довшою (північною) змінно 2 – 3-х поверховою частиною і укріпленим біля річки триповерховими контрфорсами, що підсилюють переходи між поверховістю, головним фасадом частково відреставровано цеглою і оштукатурено. Віконні отвори обрамлені наличниками з нависаючим карнизом.
Внутрішній простір площею 5 246 м2, що має плоскі і склепінні перекриття, практично зберегли свою первозданність, включаючи підвальні в кам’яній товщі фундаменту.
Додаткова інформація
Адреса: Україна, Хмельницька обл., м. Кам’янець-Подільський, вул. Госпітальна, 14.
Посилання
- Нотатки мандрівника (з план-схемою). Кам’янець-Подільський
- Історичні факти. Казармена колиска музи
Як дістатися
Автотранспортом по трасі М 20 (Житомир – Хмельницький – Чернівці), далі по Оринінському або Жванецькому шосе, що переходять спочатку у вул. Папаніна, потім на вул. Замкову через річку Смотрич у Старе місто. Третя праворуч після моста через річку – вулиця Госпітальна.
Громадським транспортом – залізницею або маршрутним таксі до Кам’янець-Подільського, далі в Старе місто. Третя праворуч після мосту через річку Смотрич – вулиця Госпітальна.