Історія
Його зелень зберігає чудові миті тиші й умиротворення та дні великих трагедій, коли гуркіт війни стрясав землю, сіючи смерть і руйнування. Тут мужність, застигла в камені, металі і фарбі служить німим нагадуванням про минуле. Він – серце старого Севастополя, а ім’я йому – Історичний бульвар.
Облаштуванням зеленого парку на східному схилі майбутнього Бульварного пагорба Південної сторони градоначальство затурбувалося ще в в період формування севастопольської архітектури на початку XIX століття. Саме тоді були прокладені доріжки і споруджені клумби для задоволення гуляючої публіки, яка не забула зробити його улюбленим місцем свого променаду.
Але виконувати настільки піднесене призначення пагорбу довелося не довго – в 1853 році грянула чергова російсько-турецька війна, в якій Російської імперії належало протистояти грізній англо-франко-турецькій коаліції, а ворожий флот був вже на підступах до морських воріт Криму. Воєнний час крім незліченних людських життів зажадав і безкровних жертв, однією з яких стало улюблене місце севастопольських жителів – Великий бульвар.
У період героїчної оборони Севастополя 1854 – 1855 років вся зелень його пагорба зникла, поступившись місцем фортифікаційним спорудам Четвертого бастіону, які охопили практично всю його поверхню під пильним керівництвом головного військового інженера Едуарда Івановича Тотлебена (1818 – 1884), який на кожну нову атаку відповідав новим укріпленням. То тут, то там і через два десятиліття після закінчення військових дій із землі підіймалися руїни батарей, яке так і не зміг боєм захопити супротивник.
Лише в 1876 році севастопольська міська влада згадала про колишню велич куточка спокою на Бульварному пагорбі, понівеченого війною, але у зв’язку з браком коштів його відродження залишалося лише на папері. У реальності ж зелений покрив його так і не був повністю відновлений, а прокладка доріжок не здійснювалася, що звичайно ж не сприяло його популярності серед городян.
Піввіковий ювілей героїчної оборони Севастополя в Кримській війні (1905 рік) ознаменував собою для бульвару початок нової епохи – його простори перетворюються в найбільший меморіальний комплекс пам’яті тих далеких трагічних подій, коли на кону стояла доля Криму, доля Російської імперії.
У період Громадянської війни (1917 – 1923) на Великій бульвар приходить забуття – потрясіння, що охопили всю країну, відсунули на другий план згадку про героїчні дні минулого, а головні ж тривоги і печалі громадян були лише про день майбутній.
Але вже незабаром після остаточного встановлення радянської влади на Кримському півострові (1923 рік) на просторах бульвару, перейменованого на честь Льва Миколайовича Толстого (1828 — 1910), який брав участь у героїчній севастопольської оборони 1854 – 1855 років, під керівництвом архітектора Оскара Івановича Енберга (1859 – 1937) був виконаний проект реконструкції. Його доповненням в 1933 році стають неодмінні атрибути будь-якого парку СРСР – естрада, танцювальний і спортивний майданчики.
Друга світова (1939 – 1945) завдає зеленому серцю Севастополя новий удар – не дивлячись на відсутність будь-яких військових об’єктів ворожі війська обрали його однією з основних точок авіаційного удару, принісши на своїх крилах чималі руйнування.
Відновлення бульвару, що вже отримав нинішнє ім’я Історичного, починається відразу ж після витіснення ворожих військ з Криму, а масштабна реконструкція за проектом Л.Л. Єгорової та Е.Д. Кудрявцевої 1946 знайшла гідне завершення в його сучасних рисах.
Архітектура
Поздовжня вісь севастопольського Історичного бульвару простягнулася вздовж східного схилу однойменного пагорба Південної сторони, беручи свій початок від площі Ушакова. Піднімаючись все вище вона відриває один за одним пам’ятні знаки подій Першої оборони міста, розгалужуючись на крутому зламі на два пандуса і знову змикаючись на вершині.
Його звивисті різнорівневі алеї обіймає густа зелень, яка ненав’язливо перегортає сторінки історії першого великого протистояння севастопольських захисником переважаючим в кілька разів силам супротивника. А у вечірній час їй допомагають ажурні ковані ліхтарі, які сіють своє світло над минулим.
Пам’ятки
Під час проходження головною алеєю Історичного бульвару відвідувачів зустрічає виконаний в бронзі інженер-генерал Тотлебен в оточенні вірних захисників міста, а потім аскетичний пам’ятник захисникам Язоновського редуту серед пам’ятних знаків на місці колишніх батарей.
Центром всього меморіального ансамблю служить біле серце – будівля Панорами на круглій площі з фонтанами, де експонати Музею якорів надійно прикували час і пам’ять до Севастопольської землі.
Замикаючим компонентом комплексу на бульварній висоті служить відтворений редут з пам’ятником на місці Четвертого бастіону і стіною батареї Костомарова, а так само непомітний пам’ятник чорного мармуру тому, чиє ім’я один час носив бульвар – Л.М. Толстому.
Додаткова інформація
Місце розташування: Україна, АР Крим, м. Севастополь, Історичний бульвар.
Як дістатися
Автотранспортом по трасі Е105 (М26) (Харків – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Мелітополь – Джанкой – Сімферополь – Севастополь) або (М18) (Сімферополь – Ялта – Севастополь). На Ялтинському кільці поворот на Балаклавське шосе, а потім – на проспект Генерала Острякова. По місту слідувати: вул. Маршала Бірюзова – вул. Миколи Музики – вул. 4-го бастіону – пл. Ушакова. Тут починається Історичний бульвар.
Громадським транспортом до Севастополя (з-д, авто – вокзали). Потім до центру старого міста (зупинка площа Ушакова) міським транспортом. Звідси бере свій початок Історичний бульвар.