Пам'ятник Толстому в Севастополе

Історія

Лев Миколайович Толстой (1828 – 1910). Це ім’я говорить багато про що, але не багато хто знає, що в листопаді 1854 року майбутній світоч літератури добровільно прибув до Севастополя, що знаходивсь в облозі коаліційних військ, в чині підпоручика артилерії, ведений патріотичними почуттями. І, перебуваючи зі своїм підрозділом на позиції Бельбеку, не раз відвідував він основну сцену Кримської війни протягом наступних чотирьох місяців, щоб у підсумку прийняти участь 11 березня 1855 року в крупній вилазці проти ворожих військ.

Пам'ятник Л.Н. Толстому на Історичному бульварі Севастополя Пам'ятник Л.Н. Толстому на Історичному бульварі

Прагнення підпоручика в Севастополь не залишилося без уваги командування, і 30 березня того ж року він був переведений у розпорядження Язонівського редуту Четвертого бастіону, де півтора місяці напруженого військового його життя подарували світові першу частину знаменитої трилогії – «Севастополь в грудні місяці». Ще через місяць, уже в якості командира власного артилерійського взводу, повернувшись в Бельбек, світ побачила її друга частина – «Севастополь в травні».

Не дивлячись на командне положення Толстой все одно часто залишав розташування своєї частини, щоб віддатися патріотичному покликові серця на гарячі сутички з противником знову спрямувати до Севастополя. В один з таких візитів 27 серпня 1855 року літератора і застав кінець оборони, коли в його розпорядження було надано п’ять гармат і мета – ні кроку назад до наказу головнокомандуючого російськими військами до відступі.

Так закінчився гарячий кримський період світоча прози, а сльози гіркоти поразки і радості – за мужність російського солдата вилилися пізніше в вершину триголовий літературної корони – «Севастополь у серпні 1855 року».

Архітектура

Пам’ятник тому, хто отримав за героїзм в Кримській війні чин поручика і орден святої Анни, біля комплексу Четвертого бастіону на Історичному бульварі являє собою черномармурову плиту з його білим барельєфним ликом на гранітній опорі, яку вінчає епітафія «Великому російському письменнику Льву Миколайовичу Толстому учаснику оборони Севастополя на 4-му бастіоні 1854 – 1855».

Додаткова інформація

Адреса: Україна, АР Крим, м. Севастополь, Історичний бульвар (меморіал пам’яті захисникам Четвертої батареї).

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е105 (М26) (Орел – Харків – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Мелітополь – Джанкой – Сімферополь – Севастополь) або (М18) (Сімферополь – Ялта – Севастополь) на кільці поворот на Балаклавське шосе, яке завершується у розвилки (поворот в сторону міста – пр. Генерала Острякова). Далі слідувати: вул. Маршала Бірюзова – вул. Миколи Музики – вул. 4-го бастіону до площі Ушакова, звідки бере початок Історичний бульвар, а вінчає його – меморіальний комплекс пам’яті Четвертого бастіону.

Громадським транспортом до Севастополя (з-д, авто – вокзали). Потім міським транспортом (тролейбуси, автобуси) до пл. Ушакова, де починається Історичний бульвар.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Пам'ятник Л.М. Толстому на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram