Батарея Костомарова

Історія

Захисниця самого уразливого лівого флангу Четвертого бастіону – батарея № 38 Костомарова – була закладена в ніч на 14 жовтня 1954 року, коли смерч першого бомбардування коаліційними військами вже пройшовся по севастопольській землі.

Пам'ятник батареї Костомарова на Історичному бульварі Севастополя Пам'ятник батареї Костомарова

Місце для неї було вибрано завдяки зручності диспозиції: пологий майданчик для обстрілу ворога, знаходження нижче рівня обстрілу гармат російських укріплень, передове укріплення для забезпечення захисту і атаки основних військ і при цьому недосяжність для французьких батарей на Рудольфовій горі, хоча на початковому етапі війни в її розпорядженні і знаходилося лише дві гармати.

Командиром її був призначений Микола Іванович Костомаров (1826 – 1909), який практично невідлучно перебував при ній всі десять з половиною місяців облоги Севастополя. Не дивлячись на постійну “увагу” з боку ворожих військ, в ході якої кілька разів батарею практично зрівнювало із землею, вона так і зустріла останне бомбардування і наказ головнокомандувача до відступу 27 серпня 1855 року в повній бойовій готовності, оснащена до того часу вже сім‘ю знаряддями.

Архітектура

Пам‘ятник воїнам батареї Костомарова, що знаходиться в декількох десятках метрів під кутом в 45° від відтвореного редуту Четвертого бастіону на Історичному бульварі Севастополя, являє собою врослу в землю невисоку кам‘яну стіну по лінії її колишнього вогню, в центрі якої – замковий камінь з лаконічним написом, що визначає найменування укріплення, і пам‘ятною датою 1855.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, АР Крим, м. Севастополь, Історичний бульвар.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е105 (М26) (Орел – Харків – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Мелітополь – Джанкой – Сімферополь – Севастополь) або (М18) (Сімферополь – Ялта – Севастополь) після Ялтинського кільця по Балаклавському шосе до повороту в бік міста. Далі пр. Генерала Острякова – вул. Маршала Бірюзова – вул. Миколи Музики (вул. 4-го бастіону), яка впирається в пл. Ушакова. Тут починається пішохідна зона – Історичний бульвар.

Громадським транспортом до Севастополя (з-д, авто – вокзали). Далі – міський транспорт до пл. Ушакова, звідки починається Історичний бульвар, а закінчується він у пам‘ятника батареї Костомарова.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Батарея Костомарова на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram