Язонівський редут Севастополя

Історія

Четвертий бастіон – захисник однієї з ключових висот Севастополя – Великого бульвару – знаходився лише в стадії спорудження на момент висадки англо-французько-турецьких коаліційний військ на кримському узбережжі 2 вересня 1854 року. Сталося це через зволікання головного командування з наказом про зведення фортифікаційних споруд для захисту підступів до головної бази Чорноморського флоту Російської імперії як з моря так і з суші.

Пам'ятник Язоновскій редут на Історичному бульварі Севастополя Пам'ятник Язоновскій редут

Центральну частину Бульварною висоти на той момент прикривав ланцюг розрізнених військових підрозділів у складі чотирьох батарей: № 20 Шахмотова, № 23 Лазарєва, № 53 та № 62 Нарбута. Проблеми з їх повідомленням і низька захищеність від вогневих атак противника, а як наслідок – величезні людські втрати, змусили в терміновому порядку реалізувати план з облаштування на місці вище названих батарей 27 жовтня 1854-го єдиного редуту, а ім’я йому привласнити в честь брига «Язон «, моряки якого починали будівництво цих батарей.

З метою економії часу спорудження їх периметр просто з’єднали між собою бруствером, замкнувши контур горжи в не правильний чотирикутник, що посилило захист їх підрозділів і подарувало шанси на життя для обложених в лютих сутичках з ворогом. Практично в первинному вигляді (пошкодження, що наносилися ворожим вогнем при посилених бомбардуваннях укріплень виправлявся негайно) Язонівський редут на Бульварній висоті і зустрів закінчення бойових дій на Південній стороні Севастополя 27 серпня 1855, а через пів-століття на цьому місці виріс пам’ятний кам’яний обеліск

Архітектура

Розташований в самому центрі Історичного бульвару пам’ятник героїчним захисникам Севастополя 1854 – 1855 років на Язонівському редуті являє собою гранітну стелу увінчану гранітним ж хрестом на високому стилобаті, автором якої є архітектор Кольб.

Загальна висота обеліска становить чотири з половиною метри, при цьому підстава складає його третину. На фасаді пам’ятника напис з найменуванням укріплення, а із зворотного боку – найменування всіх військових частин, що його обороняли.

Додаткова інформація

Місце розташування: Україна, АР Крим, м. Севастополь, центральна частина Історичного бульвару.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е105 (М26) (Орел – Харків – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Мелітополь – Джанкой – Сімферополь – Севастополь) або (М18) (Сімферополь – Ялта – Севастополь). На Ялтинському кільці повернути на Балаклавське шосе. Далі поворот у бік міста на пр. Генерала Острякова – вул. Маршала Бірюзова – вул. Миколи Музики (змінює назву на вул. 4-го бастіону) до пл. Ушакова. Тут починається Історичний бульвар, в центральній частині якого розташований пам’ятник Язонівському редуту.

Громадським транспортом до Севастополя (з-д, авто – вокзали), а потім в центр старого міста орієнтир – пл. Ушакова. Тут бере свій початок Історичний бульвар.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Язонівський редут на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram