Історія
Поділля, що століттями служило яблуком розбрату між сходом і заходом, не раз міняло правителів, які приносили із собою свою релігію, устої і культуру на новопридбані землі. Економічна ж складова, як основоположна будь-якої влади, ставала центральною для закріплення позицій на новопридбаних землях.
Так вже в 1865 році в Кам’янці було відкрито Державний банк, що було показником ступеня зацікавленості Російської імперії в освоєнні земель Правобережної України. Не змусили себе довго чекати і інші фінансові установи, створені приватними інвесторами – наприкінці XIX століття на прилеглій до головної площі міста з будівлею ратуші вулиці з’явився будинок комерційного банку.
Як і всім іншим фінансовим установам великої імперії кам’янецькому банку на Зарванській судилося існувати лише до початку Громадянської війни (1917 рік), коли вся комерція звелася до натурального обміну, а колись сильна держава опинилась в стані злиднів і розрухи. З встановленням ж влади рад в 1920 році будь-яка приватна підприємницька ініціатива і зовсім стала поза законом, так що ні про яке відродження мови вже не йшло.
З тих пір в будинку комерційного банку оселилися музи – покровительки науки і мистецтва. Так з 1920-х тут розташовувалися різні навчальні заклади від школи до технікуму, спеціалізація яких варіювалася залежно від вимог часу: політпідготовка, музика, підготовка викладачів, культура… Зараз в цих стінах як і раніше панує піднесений дух творчості вже під вивіскою Кам’янець -Подільського коледжу культури і мистецтв.
Архітектура
Невелика витончена двоповерхова потинькована будівля в стилі еклектики складена з цегли на кам’яному фундаменті по вулиці Зарванській Кам’янець-Подільського представляє один з кращих зразків симбіозу різних стилів, де руст і прямокутні вікна першого поверху візуально є підготовкою до пишної обробки пілястрами і сандриками, модульонами і гірляндами другого ярусу з арочними вікнними прорізами.
Особливої принади обсягу колишнього будинку комерційного банку надають згладжуючі основний прямокутний периметр кругла вежа з купольним завершенням і малою надбудовою на самій вершині північно-західного кута і ризаліт з балконом в південно-західній частині, який завершує усічений вальмовий дах в ажурому огороженні вінчаючої корони.
Внутрішне секційне планування будівлі всередині має плоскі міжповерхові перекриття, а його підвальні приміщення, що простягнулися під усім периметром, закінчуються склепіннями.
Додаткова інформація
Адреса: Україна, Хмельницька обл., м. Кам’янець -Подільський, вул. Зарванская 3.
Як дістатися
Автотранспортом по трасі М20 (Житомир – Хмельницький – Чернівці), яка в місті прямує пр. Грушевського. Далі – вул. Князів Коріатовичів, а після Новопланівського мосту по вул. Троїцької слідувати до вул. Зарванській (правий поворот), де розташований будинок колишнього комерційного банку.
Громадським транспортом до авто / з-д вокзалів Кам’янець-Подільського, а потім – громадським транспортом в Старе місто до зупинки «Троїцька площа».