Вірменський житловий будинок по Довгій 12 Кам'янця

Історія

Гостинні русичі, що споконвіку уподобали відокремлений мис з тонкою ниткою з’єднувального перешийка, з розпростертими обіймами прийняли в XI столітті вихідців з далекої Вірменії з тим, щоб надати їм для поселення кращі землі в петлі Смотрича (південна частина) в якості нової батьківщини.

Вірменський житловий будинок по вулиці Довгій Кам'янець-Подільського
Вірменський житловий будинок по вул. Довгій 12 Кам'янця

Переживши згуртованою громадою під захистом Кам’янець-Подільської твердині всі тяготи чотирьох століть з їх жахами татаро-монгольської навали (1240) і благоденства під захистом литовської корони (XIV століття), на початку XV століття вірменська діаспора міста стала найбільшою на території Русі, заселивши більшу частину території на південь від центральної площі. Саме тоді сформувався вірменський квартал з житловою та адміністративної забудовою, а будинок на вулиці Різницькій (чотири століття потому перейменованої спочатку в вул. Рози Люксембург, а потім вул. Довгу) 12 став однією з його складових.

Процвітання в XVIXVIII століттях вірменської діаспори Кам’янця, який перетворився на один з найважливіших пунктів торгу між Польщею, Литвою та Валахією з одного боку і сходом – з іншого, пов’язане з підтвердженням її привілеїв на комерцію від 1443 року, позначилося і на долі будинку під № 12 – спочатку до нтого примкнув додатковий прямокутний об’єм, а потім його значно перебудували додавши другий поверх (1722). Почасти збільшення висотності будівлі було пов’язано так само зі значним збільшенням щільності населення міста при незмінності територіальних меж.

Так і продовжував існувати місто над Смотричем разом з однією з малих його складових – житловим будинком по майбутній вулиці Довгій 12 – вже під скіпетром двоголового орла (Кам’янець-Подільський офіційно увійшов до складу Росії в 1793 році), а потім під червоним прапором країни Рад (з 1920-х), переживши дві світові війни і вистоявши під час руйнівного бомбардування 30 червня 1941-го, коли більша частина його сусідів була перетворена на попіл.

З початком відродження інтересу держави до своїх історичних реліквій житловий вірменський будинок отримав статус пам’ятки архітектури, щоб перетвориться у 1981 році під рукою майстрів, що проводили реконструкцію, прийнявши вигляд початку XVIII століття.

Архітектура

Спочатку одноповерховий житловий вірменський будинок двокамерного планування з великим підвалом зараз після пізніших перебудов являє собою прямокутну двоповерхову будову (15,3 м х 9,2 м ) з торцевою орієнтацією щодо вулиці, що складається з чотирьох двокамерних обсягів.

Складений із обробленого не оштукатуреного каменю перший поверх будинку по вул. Довгою 12 із білокам’яним оштукатуреними лиштвами вікон та розділовою стіною, орієнтованою з південного заходу на північний схід, покоїться на високому фундаменті-підвалі зі південним входом розтлінному перегородкою перпендикулярною стіні першого рівня.

Другий оштукатурений ярус, виконаний у західній частині з каменю, являє собою каркасну конструкцію з відкритою галереєю під черепичним дахом на чотирьох опорних дерев’яних стовпах.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, Хмельницька обл., м. Кам’янець -Подільський, вул. Довга, 12.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Н03 (Житомир – Хмельницький – Чернівці). По місту: пр. Грушевського чи Хмельницьке шосе – вул. Князів Коріатовичів, через Новопланівський міст виїхати на вулицю Довгу (поворот ліворуч), уздовж якої прямувати до вірменського житлового будинку № 12.

Громадським транспортом до вокзалів Кам’янець – Подільського, а потім маршрутними таксі в Старе місто до кінцевої зупинки на Вірменській площі, звідки пішки 10-15 хвилин по вулиці Предтеченській до перетину з вул. Довгою.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Вірменський житловий будинок на мапі

Обговорити статтю в спільноті