Історія
Третя чоловіча гімназія в ХарковіСередня чоловіча освіта в столиці Слобожанських земель зародилася по суті в середині XVIII століття з відкриттям першого училища, хоча офіційний свій відлік вона веде з 3 вересня 1805-ого, коли під егідою створеного за півроку до того університету була відкрита Слобідсько-Українська гімназія.
Науково-технічний прогрес в середині XIX століття призвів до зростання попиту на освіту і, як наслідок, переповнених класів тоді ще єдиного навчального закладу середньої ланки в Харкові. Так що в 1841 році зі складу перейменованої на Першу були виведені паралелі двох початкових класів для створення Другій гімназії, що розмістилася у викупленій будівлі колишнього пансіону Нагель.
Це стало лише тимчасовим кроком, бо з кожним роком з’являлося все більше бажаючих отримати базову освіту із всіх верств слобожанського суспільства, тому вже через два десятиліття у зв’язку з обмеженістю приміщень Першої харківської чоловічої постало нагальне питання про виділення для її паралелей, котрі все ще офіційно входили до її складу, додаткових приміщень окремо від основної будівлі – на допомогу прийшов міська рада, що пристосувала для цих цілей особняк на Рибній вулиці.
Головний корпус Третьою чоловічої гімназіїКілька років існування номінально як Перша гімназія (під управлінням її директора та інспектора) і лише 26 жовтня 1864 року отримання статусу самостійного навчального закладу під ім’ям Третьої харківської забезпечили новому навчальному закладу переїзд в новозбудований за проектом університетського архітектора Івана-Емілія Гінша (1834 -) комплекс з трьох будівель по Мало-Сумській, що належав вдові надвірного радника, попечительці двох місцевих жіночих гімназій Олександрі Хариній.
З перших днів в нових корпусах містилися сім повних класів, до яких пізніше додався восьмий (1870-ті) (хоча у зв’язку з нестачею державного фінансування кілька років два старших ділили одне приміщення). Існуючи від початку підготовчі були закриті в кінці 1880-х за розпорядженням міністра освіти Миколи Павловича Боголепова (1846 – 1901), але площі, що звільнилися тут же зайняли паралелі основних класів.
Бічний вхід Третьої харківської гімназіїДесь на рубежі XIX – XX століть комплекс на вулиці, вже перейменованій в Кокошкинську, був викуплений за сто шістнадцять тисяч рублів Міністерством народної освіти імперії, і Третя чоловіча гімназія стала його повноправною господинею. Після цього в головному корпусі була організована церква Всіх Святителів (престоли на честь Василія Великого, Григорія Богослова, Іоанна Златоуста), а також прибудовані шинельна, канцелярія та фізичний кабінет. Окремо був споруджений рекреаційний зал, який в навчальний період використовувався для занять гімнастикою, музикою, співом та ігор, а влітку тут проводилися письмові та усні іспити абітурієнтів.
Після падіння російської монархії та збройного захоплення влади на землях Східної України більшовиками, гімназичні класи були розформовані, а їх місце зайняла середня школа №29 міста Харкова, котра містилася тут (з невеликою перервою на час бойових дій Другої світової війни) до 1972 року, коли була реформована і переведена в район Основи. Спорожнілу будівлю було віддано в розпорядження одного з найстаріших факультетів харківського університету – філологічного.
У нинішній час після півтора століття служби на варті майбутнього української нації комплекс по Гоголя 7 став притулком небесного покровителя коммерції Меркурія, під крилом якого він процвітає, переживши реставрацію першої половини 2010-х.
Архітектура
Фасад центрального корпусу Третьої гімназіїКомплекс Третьої чоловічої гімназії, розташований на ділянці площею понад три тисячі квадратом, являє собою замкнений периметр споруд різних часів побудови з невеликим внутрішнім двориком та проїзною брамою в південній частині, яка розташована разом з двома основними будівлями вздовж червоної лінії вулиці.
Головною ноткою декорового оформлення центральних фасадів його головних двоповерхових будівель служить змішання романського та готичного стилів, які трансформувалися в українське бароко: орнаментовані пілястри доричного ордеру, коробові арки, підвіконна та фризова аркатура, фільонки з рослинним орнаментом, полога арка сандриків на кронштейнах, профільовані карнизи, розетки з трилопатевим орнаментом і хрестоцвіти, яке вигідно виділяється на тлі сусідньої неокласичної забудови.
Додаткова інформація
Адреса: Україна, Харківська обл., м. Харків, вул. Гоголя, 7.
Посилання
- Нотатки мандрівника. Харківські прогулянки
Як дістатися
Автотранспортом по трасі М03 (Київ – Лубни – Полтава – Харків) або М26 (Харків – Запоріжжя – Сімферополь). З Харківської об’їзної вулицями Сумською – Жон- Мироносиць – Пушкінською – Скрипника – Гоголя. Вздовж червоної лінії останньої розташований комплекс колишньої Третьої харківської чоловічої гімназії.
Громадським транспортом таксі до Харкова. У місті – орієнтир станція метро «Архітектора Бекетова» / сквер Перемоги, від якого по вул. Гоголя до будівлі колишнього середнього навчального закладу.