Одеський Обліковий банк

Історія

Колишній Обліковий банк в Одесі Одеський Обліковий банк

В якості комерційного центру європейського значення Одеса почала формуватися ще в ті давні часи, коли перші іноземні купці, ваблені блиском золота вигідної торгівлі за законами порто-франко, ринули сюди з усіх куточків світу. Міняли, торговці, баришники, перекупники … – їх комерційні інтереси превалювали в міському житті над іншими, що дало поштовх до появи цілого ряду перших кредитних установ.

Одеський Комерційний банк, статут якого з капіталом в п’ять мільйонів рублів був затверджений найвищим волевиявленням Олександра II (1818 – 1881) 17 березня 1870 року став духовні спадкоємцем тих перших починань цілої плеяди найбагатших і іменитих сімей міста, в числі яких були Рафалович, Ефруссі, Родоканакі, Строганових, Воронцових, Чихачева, Мавро, Маразлі, з яких починалися їхні великі статки.

Після перетворення Комерційного на Обліковий банк вісім років по тому, почалося стрімке зростання його ролі в економічному житті міста, що через деякий час дозволило йому зручно розташуватися по Дерибасівській №5, практично поруч з міським діловим центром.

Фінансові успіхи і амбіції банківського керівництва змусили задуматися про будівництво власного великого офісного будинку з гуртожитком для банківських службовців на головній фінансовій вулиці в кварталі від Нової біржі та навпроти одеського товариства взаємного кредиту на ділянці, що станом на 1898-ий належала М. Менделевичу.

Центральний вхід колишнього одеського Облікового Центральний вхід колишнього одеського банку

Переможцем оголошеного дирекцією банку в 1903-му конкурсу став проект «Банк» Юрія Мілетьйовича Дмитрієнко (1858 – 1918). Йому ж було доручено нагляд за ходом будівництва. Будівельні роботи були розпочаті в липні наступного року, а вже у вересні 1906-ого одеський Обліковий святкував своє новосілля, як і його службовці в будівлі по сусідству.

Після перевороту 1917 року банківська будівля в числі інших потрапила під реквізицію, комерційні ініціативи були скасовані, а приватна власність ліквідована червоними радами як така. Колишньому Обліковому в новій країні відвели роль будинку Спілки архітекторів, яку він справно виконував до початку румунської окупації 1941-ого.

Бойові дії Другої світової війни залишили свої сліди на архітектурному вигляді чорноморської перлини – багато будинків були знищені, але банківському пощастило – він вистояв, хоча ще кілька років знадобилося на його відновлення.

У післявоєнному радянському світі до будівлі на одеській Пушкінській 12 повернулася її роль притулку творців від зодчества, до якої в більш пізній період додалася обласна контора і міське управління Будбанку країни рад.

На зорі української незалежності колишній Обліковий перетворився на майданчик для подання комерційних інтересів зацікавлених осіб, причому більша частина приміщень у зв’язку із паралізацією діяльності спілки архітекторів перейшла в приватні руки її членів.

Архітектура

Архівольт центрального входу Облікового банку Одеси Архівольт центрального входу Облікового в Одесі

Прямокутний будинок на розі Пушкінської і Грецької представляє собою зразок витонченої класики в поєднанні з легкістю рококо, які ненав’язливо створюють образ розкішної монументальності як візуального втілення стабільності і надійності.

Гармонія поєднання високих аркових прорізів з віконними шропсами, архивольтів на імпостах з маскаронами та барельєфними символами Гермеса в замковому камені, французького русту пілястр композитного ордера, простого широкого фриза із завершенням у вигляді профільованого лобового карнизу великого виносу на модильйонах, колон доричного ордеру, складного малюнка архітрава і багатошарового фронтону з порталом-ризалітом центрального входу, оформленого у вигляді архівольту в рослинному обрамленні на парних колонах коринфського ордеру з рослинними барельєфами в кутових нішах і картушем проглядає в кожному опрацьованому елементі зовнішнього оздоблення колишнього Облікового.

Додаткова інформація

Адреса: Україна, Одеська обл., м. Одеса, вул. Пушкінська, 12.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е95 (Київ – Одеса), Е87 (Одеса – Ізмаїл – Рені), Е58 (Тирасполь – Одеса – Миколаїв – Херсон – Мелітополь – Маріуполь). По місту уздовж вулиць Приморської – Польської – Жуковського – Пушкінській, на перетині якої з Грецькою (південно-західний кут) розташована колишня будівля Облікового банку.

Громадським транспортом до Одеси, а потім міським (маршрутне таксі) – до колишнього Будинку архітекторів.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Одеський Обліковий банк на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram