Пам'ятник Катерині II у Севастополі

Історія

Севастопольський пам'ятник Катерині II Пам'ятник Катерині II в Севастополі

Велика імператриця, яка подарувала Росії вінчальну південну корону – Кримський півострів з його горами і м’яким кліматом, чудодійнім повітрям і унікальною флорою, та звичайно головною перлиною – Великим містом-портом Севастополем.

Маніфест від 8 квітня 1783 року про приєднання Криму та іменній указ Катерини II (1729 – 1796) на ім’я генерал-губернатора Новоросії ясновельможного князя Григорія Олександрович Потьомкіна (1739 – 1791) – ось основоположні правові камені в майбутньому надійному фундаменті головної бази Чорноморського військового флоту імперії.

Первісна ініціатива по створенню пам’ятника цариці-засновниці міста виходила від комітету ветеранів Севастополя, що в 1996 році звернулася за дозволом на установку пам’ятника в міську раду. І хоча позитивний відгук не був отриманий, в наступному році було розпочато роботу по створенню проекту майбутнього монумента скульптором Станіславом Олександровичем Чижем (1935 – 2008) та архітектором Григорієм Григорьянцем (1948 -).

Іменний вензель і текст указу про створення Севастополя пам'ятника Катерині II Іменний вензель Катерини II і текст указу про створення Севастополя

Проект виявився настільки спірним, що приймати його місцевим органам самоврядування довелося тричі: перший раз схвалення було отримано 2005, але проект не зрушився з мертвої точки, і лише друге рішення про встановлення пам’ятника на одній з головних вулиць Севастополя від 23 квітня (з підтвердженням від 23 червня) знайшло матеріальне втілення.

Пам’ятник Катерині Великій було відкрито 15 червня 2008 навпроти севастопольського Музею Чорноморського флоту Росії. Настільки довга реалізація, здавалося б знаменного, проекту з увічнення пам’яті основоположною віхи в житті міста призвила до того, що Станіслав Чиж так і не побачив тріумфального його завершення – він відійшов у світ тіней всього за за кілька днів до урочистої дати.

Пристрасті давно вляглися, а силует матінки-засновниці, звернений до одного з кращих своїх творінь і нині величаво вітає нащадків, закликаючи до творення, а не руйнування.

Архітектура

Імператриця всеросійська Катерина Друга (пам'ятник Севастополя) Катерина Велика (пам'ятник в Севастополі)

Квадратний п’єдестал з круглою колоною полірованого граніту вінчає коронована бронзова фігура в парадному царському вбранні з історичним сувоєм у лівій руці – то пам’ятник Катерини II, яка іменним указом створила місто в Ахріарском затоці. Загальна його висота становить 6,35 м при висоті центральної скульптури в 2,85 м.

Біля ніг же імператриці у верхній частині колони розташований шестигранник з бронзовим картушем, на якому зображений її вензель, карта прибережної зони біля Севастопольської бухти і витяги з пам’ятного указу до графа Потьомкіна.

Додаткова інформація

Місце знаходження: Україна, АР Крим, м. Севастополь, Катерининський сквер.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е105 (М26) (Харків – Дніпропетровськ – Запоріжжя – Мелітополь – Джанкой – Сімферополь – Севастополь) або (М18) (Сімферополь – Ялта – Севастополь) далі – по Балаклавському шосе до повороту на проспект Генерала Острякова. Маршрут по місту: вул. Маршала Бірюзова – вул. Миколи Музики – вул. 4-го бастіону – вул. Леніна, вздовж якої ліворуч розташований Катерининський сквер.

Громадським транспортом до авто / з-д вокзалів Севастополя, потім в сторону центру міста до Музею Чорноморського флоту Росії.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Пам'ятник Катерині II у Севастополі на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram