Родові усипальниці давнини приховані під обігрітим теплими променями сонця покривалом запашних трав мирно, сплячі під заколисуючий рокіт Дніпровських хвиль.
Ровесниці пірамід, що перетнули п’ятитисячолітній рубіж як пам’ять нащадків про покоління пращурів, з яких на пожовклих сторінках літописів почала проступати історія українців.
Молоде починання на древній землі, як наочний приклад духовної спадкоємності поколінь, не дивлячись на всі старання тимчасових правителів знищити пам’ять про минуле.
Зиркий доглядач славних традицій минулого захищаючий відродження козацтва як невід’ємної складової сьогодення.
Святе місце древнього народу, що канув в морок століть за довго до народження нової ери, щоб стати прабатьками перших слов’ян.
Таємні знання землі завмерлі в кожному камені, до кожній гілці, в кожній травинці острова з багатою історією і містичною сутністю, що вабили людину з давніх часів.
Пам’ять про тих, хто зміг протистояти турецької агресії і не раз рятував російську армію від неминучої загибелі, щоб безславно покинути рідні пенати з політичних мотивів або залишитися назавжди в сирій землі Хортиці.
Поховання жертв тієї далекої війни, яка як завжди була розв’язана на догоду власному честолюбству та амбіціям одних і велася руками інших, що заплатили найвисокішу ціну за її закінчення.
Сакральне місце, яке споконвіку дарувало можливість дотику до самої потаємної таємниці буття – народження життя на цій планеті.
Давній символ світобудови гармонійно вписаний в антураж української сучасності як послідовності нерозривних зв’язків минулого, сьогодення і майбутнього.
Спадщина славного українського минулого, де відвага і вміння, витримка і сила, волелюбний дух і мужність в обрамленні самобутнього колориту і справжніх свідків давно минулих днів переливаються на сонці всіма гранями свого національного буття.
Зберігач славних козацьких традицій, захований за гострими списами дерев’яного частокола серед розкішного різнотрав’я хортицької вольниці.