Скала Митіліно в Балаклаві

Історія

Скала Митіліно на західному схилі Балаклавської бухти Скала Митіліно гори Курон

Пік західного вартового Балаклавської бухти (відомий під ім‘ям скелі Митіліно), як вища точка скель її оточуючих, згідно припущень вчених використовувалася з давнини, коли пильне око і чуйне вухо були єдиним порятунком від неочікуваних ворожих атак, для виконання дозорних функцій.

Так би й залишалося дана гіпотеза лише гіпотезою якби підніжжя самотнього кам‘яного відрогу мису Курона не було обрано в якості місця дислокації батареї № 19 (раніше № 10) вже в ХХ столітті, як однієї з найбільш захищених і неприступних точок в обороні стратегічно важливої затоки, що охороняла південні рубежі головного чорноморського порту в Севастополі. Це послужило непрямим доказом прихильників вищеназваної теорії.

З честю виконавши свій обов‘язок під час кровопролитної оборони Севастополя 1941 – 1942 років скеля Митіліно стояла на захисті південних рубежів величезної країни на ім‘я СРСР ще півстоліття у складі мілітаризованої зони західного схилу Балаклавської бухти.

Східний схил скелі Митіліно в Балаклаві Східний схил скелі Митіліно

У бурхливі 90-ті ХХ століття, коли відразу зруйнувалися сімдесятирічні порядки радянської держави, ховаючи під своїми уламками створювані десятиліттями військові напрацювання, самотній пік перетвориться лише в цікавий туристичний об‘єкт після розформування військових частин та зняття грифу “таємно” з Балаклави як носія однієї з найбільших стратегічних таємниць з надрах західного схилу.

Зараз, вже не огороджена колючим дротом, вища точка західного схилу над затокою є одним з улюблених місць паломництва цінителей видовий панорами, які сотнями підкорюють вершину мису Курона, щоб назавжди закарбувати захоплюючий дух вид звивистої змійки затоки з руїнами стародавньої фортеці Чембало на протилежному березі і синь небес, що десь за обрієм зливається з глибокою блакиттю Чорного моря.

Архітектура

Північний схил балаклавської скелі Митіліно Північний схил скелі Митіліно

Перспектива, що відкривається зі ста дев‘яти метрової висоти одинокої скельної кручі Митіліно, вища точка якого на тридцять метрів відстоїть від підніжжя, охоплює багатокілометрову панораму чорноморського пейзажу, а його витягнутий паралельно лини моря периметр довжиною двісті сорок метрів і шириною вісімдесят є природною перешкодою на шляху південних вітрів.

Розташована в семистах метрах на захід від стулки затоки скеля з плоскою вершиною, зміщеною на схід відносно основного обсягу, структурно складається з нашарувань мармурового вапняку, які оголилися мільйони років тому в результаті карстового розлому.

Додаткова інформація

Місце знаходження: Україна, АР КРИМ, Г, Севастополь, Балаклавський р-н, Західний мис.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е105 (М18) (Джанкой – Сімферополь – Ялта – Севастополь) до повороту на вул. Новікова або вул. Крестовського, а потім Новікова. Далі повернути на вулицю Мармурову, яка виходить до вершини мису Курона (до шпильки після безкоштовної парковки), а потім пішки 5 хвилин до скелі Митіліно.

Громадським транспортом з Севастополя (від кінцевої зупинки “5-й кілометр” / “Центральний ринок”) до повороту на вул. Мармурову, уздовж якої пішим ходом (близько години) до піку західного схилу Балаклавської бухти.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Скала Митіліно на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram