Мис Айя під Балаклавою

Історія

Західний схил балаклавского мису Айя Західний схил мису Айя

Кримські благодатні берега в VI столітті до н.е. стали землею обітованою для мешканців далекої Еллади, які в пошуках нової батьківщини кинулися за призовом всемогутнього покровителя торгівлі Гермеса на схід в гонитві за блиском золота не дивлячись на загрозу життю, тяготи переселення, небезпеку морської подорожі в невідомість.

Так незабаром весь півострів практично був перепідпорядкований новим господарям. Їм-то і зобов’язані життям багато з нині існуючих поселень Криму, а більшість його визначних пам’ятки носять в назвах грецьке коріння. Так з прекрасним мисом Айя, що на схід від бухти Балаклави, пов’язують одне з найдавніших і найбільш шанованих поховань тих далеких часів, що непрямо підтверджує його найменування, яке походить від грецького слова «свята» (хоча матеріальних підтверджень цьому поки ще не знайдено).

На крилах вітрів пронеслися над півостровом століття, залишаючи по собі лише зелений слід нових видів флори і ледь чутний відгомін голосів нових представників фауни, які з приходом у XVIII столітті на півострів нових власників – підданих двоголового орла заглушив гуркіт корабельних знарядь – мис Айя був обраний для пристрілу новозбудованого Чорноморського флоту імператора всеросійського з головною базою в Севастопольській бухті.

Вид з гори Кастрон на мис Айя в Балаклаві Вид з гори Кастрон на мис Айя

Так невелика лука була поставлена на військову службу, щоб зіграти свою пасивну роль у численних війнах XIX – XX століть, а потім послужити мілітаристичним цілям в якості місця дислокації ракетного комплексу Радянського Союзу, розміщеної у тому числі на його території в розпал Холодної війни (1955 рік).

Лише в 1982 році цей унікальний пам’ятник природи був визнаний державою з присвоєнням статусу ландшафтного заказника, де з’явилися свої доглядачі та організовані місця стоянок для відпочиваючих, а в 2008 році було введено обмеження на відвідування цих місць у зв’язку із загрозою для реліктових гаїв, які були поставлені на межу виживання недбайливими відвідувачами.

Зараз же заказник мис Айя, що знаходиться під опікою Севастопольського дослідного лісомисливського господарства, практично відновив свою первозданну красу, щоб радувати око і майбутніх поколінь – вже майже невидно попелища давніх вогнищ і рани кори дерев, на місці ж знищеного зеленого килима починає життя молода поросль.

Архітектура

Мис Айя біля Балаклави Мис Айя

Розташована в семи кілометрах від східної стулки Балаклавської бухти лука з прямовисними скелями Головної кримської гряди (максимальна висота сімсот шість метрів над рівнем моря) має ламану берегову лінію протяжністю близько десяти кілометрів з безліччю невеликих мальовничих бухт.

Народжений мільйони років тому в Юрський період мис Айя, складений з мармуровидних вапняків різних відтінків, вінчає величезне високогірне плато-воронка в оточенні замкнутої кам’яної стіни, а його підніжжя пронизує безліч невеликих гротів.

Скельна поверхня його відрогів, що тягнеться на величезній території, трепетно зберігає німих свідків тих далеких часів, коли світ був ще молодий – ялівець високий і дуб пухнастий, иглица під’язикова і фісташка туполиста, суничник дрібноплідний і сосна кримська мирно уживаються тут, на листах і гілках яких срібною росою застиг сам час.

Додаткова інформація

Місце знаходження: Україна, АР Крим, м. Севастополь, Балаклавський р-н.

Як дістатися

Автотранспортом по трасі Е105 (М18) (Джанкой – Сімферополь – Ялта – Севастополь) до туристичної бази «Мис Айя», а далі пішки в напрямку до узбережжя.

Громадським транспортом з Севастополя чи Балаклави (напрямок – Ялта) до повороту на мис Айя, а далі пішою ходою у напрямку моря.

Вікторія Шовчко

Переглянути розташування Мис Айя на мапі

Обговорити статтю в спільноті

Поділитися в FacebookДодати в TwitterДодати в Telegram