Тут проростали перші паростки освіти бучацької землі під пильним наглядом всевидющого ока чернечої братії, щоб дарувати галицькому світові нове окрилене світлом знань покоління творців.
Найцінніший дар могутньої магнатської родини чернечому ордену як камінь у фундамент майбутнього рідного краю.
Родове гніздо славного роду на високій горі у вигину річки, що стало його останнім притулком.
Історія славних битв і ганебних поразок, високої сили духу й гіркоти малодушних зрад німий музикою відображена в кожному камені фортечних стін, які ширяють над галицькою землею.
Пам’ять про сім’ю меценатів, яким Бучач зобов’язаний усім своїм єством починаючи від твердині, що парить у серпанку над містом, і закінчуючи сакральними перлинами нанизаними на блакитну нитку Стрипи.
Стіни храму Божого, які прийняли в свої обійми мучеників радянського режиму, щоб дарувати їм Царство Небесне.
Дар останнього нащадка магнатської родини жителям Бучача як пам’ятник періоду найвищого розквіту міста під їх могутньої рукою за часів держави, що давно канула в Лету.
Сила католицької віри пронесена крізь десятиліття релігійних гонінь у підніжжя кам’яного велетня.
Ратуша в стилі рококо, якій більше б підійшло обрамлення з вуличних пейзажів якої-небудь європейської столиці, ніж невеликого містечка, загубленого серед незліченних горбів і безкраїх степів Тернопільщини.
Ще один безцінний дар роду Потоцьких Історії, яка виносить свою оцінку по справах, а не по упередженим особистісним оцінками сучасників, підносячи на п’єдестал одних і скидаючи з нього інших.